Ponowne przeliczenie emerytury w 2022 zmieni się. Niektórzy mogą na tym stracić

Niestety seniorzy aktywni zawodowo mogą w tym roku stracić w związku ze zmianami, jakie zaszły w przeliczaniu emerytur. Emerytura w przypadku takich osób nie będzie mogła być już tak często przeliczana jak kiedyś. Wyjaśniamy, co dokładnie się zmienia.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Już jakiś czas temu opublikowane zostały przez GUS tablice średniego dalszego trwania życia. Wywołały one niemałe zamieszanie wśród seniorów liczących, że mogą uzyskać dzięki temu wyższe świadczenie. Niestety nie każdy może skorzystać z ponownego przeliczenia emerytury. Od nowego roku zaszły także zmiany w częstotliwości dokonywania takich przeliczeń.

Zobacz wideo Kidawa-Błońska o wieku emerytalnym

Wniosek o prezliczenie emerytury: kto może złożyć?

Wniosek o ponowne przeliczenie świadczenia emerytalnego nie może zostać zgłoszony przez każdego. Szansę taką  mają seniorzy, którzy spełniają następujące warunki:

  • osiągnęły wiek emerytalny wcześniej, jednak nadal pracowały, a zatem ich składki były regularnie ściągane, stale powiększając kwotę na koncie ubezpieczonego
  • urodziły się po 31 grudnia 1948 roku, a więc emerytury będą wyliczane według nowych zasad
  • już osiągnęli lub osiągną wiek emerytalny do 31 marca 2022 roku

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury: możesz złożyć go drogą elektroniczną

Kiedy zalogujesz się na profilu użytkownika na oficjalnej stronie internetowe ZUS, możesz odnaleźć tam wymagany formularz dotyczący ponownego przeliczenia emerytury. Po wypełnieniu tego dokumentu masz dwie możliwości. Wysłać go za pomocą platformy, lub zanieść do najbliższego punktu ZUS-u.

Ponowne przeliczenie emerytury: jakie zmiany weszły w życie?

Rząd zadecydował, wraz z nadejściem nowego roku ZUS przeliczy emeryturę pracującemu świadczeniobiorcy tylko raz w roku, a nie co kwartał, jak było do niedawna. Najwięcej stracić na tym mogą osoby, których świadczenie naliczano według zarobków i stażu. Nie będą mogli już podwyższyć go poprzez przeliczenie podstawy jego wymiaru. Korzystne jest zatem złożenie wniosku na początku roku, aby już od tego momentu była naliczana ewentualna podwyżka.

Więcej o: