Zasiłek pielęgnacyjny 2022. Pieniądze można otrzymać wyłącznie na wniosek. Nie złożysz go w ZUS

Osoby ubiegające się o zasiłek pielęgnacyjny powinny pamiętać, że świadczenie pielęgnacyjne czy dodatek pielęgnacyjny 2022 po 75 roku życia to trzy odmienne świadczenia. Nie wszystkie są wypłacane przez ZUS, a wysokości pomiędzy nimi znacznie się różnią.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ziobro przeciw KPO i reformie OFE. Semeniuk: Mamy do czynienia z polityką, a nie merytoryką

Choć nazwy są do siebie zbliżone i zarówno dodatek, zasiłek, jak i świadczenie pielęgnacyjne zostały stworzone, aby pomóc osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji, to różnice między nimi są znaczące. Jakie należy spełnić warunki, aby je otrzymać i gdzie należy złożyć wniosek o ich wypłatę? Podpowiadamy. 

Kasia Cichopek pokazała swój posiłek. Fanka: 'Nie wierzę, że pani je to na noc' (zdjęcie ilustracyjne)Kasia Cichopek ma stylowy damski garnitur z wyprzedaży

Kto może ubiegać się o zasiłek pielęgnacyjny? Środków nie wypłaci ZUS

Z wnioskiem o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego należy udać się nie do ZUS, a do urzędu miasta bądź gminy. Szansę na uzyskanie środków z tego tytułu mają: 

  • dzieci z niepełnosprawnością,
  • osoby z niepełnosprawnością, które ukończyły 16 lat i mają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała przed 21 rokiem życia
  • osoby, które ukończyły 75 lat.

Wysokość zasiłku wynosi 215,84 zł miesięcznie i nie podlega waloryzacji, a weryfikacji. Następuje ona co 3 lata, a więc teraz najwcześniej podwyżki tego świadczenia można się podziewać dopiero w 2024 r. Co istotne, wniosek o zasiłek pielęgnacyjny zostanie odrzucony, jeśli wnioskujący pobiera już dodatek pielęgnacyjny lub jest umieszczony w zakładzie zapewniającym nieodpłatne, całodobowe utrzymanie. 

Zasiłek, a świadczenie pielęgnacyjne. W czym tkwi różnica? 

Wniosek o świadczenie pielęgnacyjne również należy złożyć w urzędzie gminy lub miasta. O pieniądze w tym przypadku mogą ubiegać się opiekunowie osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, czyli: 

  • matka albo ojciec, 
  • opiekun faktyczny dziecka, 
  • osoba będąca rodziną zastępczą niespokrewnioną. 

Na pozytywne rozpatrzenie wniosku mają szansę osoby, które w celu opieki nad osobą niezdolną do samodzielnej egzystencji, zrezygnowały z pracy zarobkowej. Od 2022 r. wysokość świadczenia wzrosła z 1971 zł do 2119 zł miesięcznie. Można jednocześnie pobierać zasiłek, lub dodatek pielęgnacyjny. 

500 plus dla seniora500 plus dla seniora. "Biorą ci, którzy nie powinni"

Przez ZUS wypłacany jest dodatek pielęgnacyjny 2022. Po 75 roku życia otrzymuje się go z automatu

Osoby całkowicie niezdolne do pracy oraz samodzielnej egzystencji, których stan zdrowia został potwierdzony przez orzecznika lub komisję lekarską ZUS mogą złożyć w urzędzie wniosek o dodatek pielęgnacyjny. Jedynie w przypadku seniorów po 75 roku życia zaświadczenie o stanie zdrowia ani wniosek nie jest konieczny, gdyż ZUS wypłaci te środki z automatu wraz z emeryturą. Kwota dodatku uległa waloryzacji i od 1 marca 2022 roku wynosi 256,44 zł, zaś dla inwalidy wojennego całkowicie niezdolnego do pracy i samodzielnej egzystencji 359,49 zł. 

Więcej o: