Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury: kto może złożyć? W życie weszły niekorzystne zmiany

Wiele pism o ponowne przeliczenie emerytury jest odrzucanych przez ZUS. Dzieje się tak dlatego, że tylko nieliczna grupa emerytów może się o to starać. Wiemy jakie warunki należy spełnić, aby móc złożyć wniosek o przeliczenie emerytury.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W momencie opublikowania przez GUS nowych tablic średniej dalszej długości trwania życia do oddziałów ZUS zaczęły wpływać duża ilość wniosków o ponowne przeliczenie emerytury. Niestety duża większość wnioskujących nie wiedziała wtedy, że taka możliwość jest brana pod uwagę wyłącznie w uzasadnionych i wyjątkowych przypadkach. Wyjaśniamy jakich.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury: kto może złożyć?

Ponowne przeliczenie emerytury możliwe jest tylko w przypadku seniorów, którzy osiągnęli już wiek emerytalny, lecz wciąż są zatrudnione, czyli nadal odprowadzają składki. Drugim wyjątkowym powodem ponownego przeliczenia emerytury może być także odnalezienie brakujących dokumentów sprzed 1999 roku, które informują o świadczeniu pracy. A więc jak wyjaśnia rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku Iwona Kowalska-Matis:

Krótko mówiąc, przeliczenie jest możliwe tylko wtedy, gdy emeryt dalej pracuje i na jego konto wpływają składki lub wtedy, gdy pomimo przyznania mu (po osiągnięciu wieku emerytalnego) prawa do emerytury kontynuuje działalność zawodową i dlatego ZUS nie rozpoczął jeszcze wypłaty jego emerytury.

Czyj wniosek nie zostanie przyjęty i rozpatrzony?

Niestety w związku z nowymi tablicami opublikowanymi przez GUS wielu seniorów stara się o nowe przeliczenie emerytury. Najwięcej wniosków w tej sprawie wpływa od osób z tzw. starego systemu. Ale również od niepracujących emerytów z „nowego systemu". Te osoby składały wniosek o przeliczenie emerytury wcześniej, bazując na różnych tablicach średniego dalszego trwania życia. Jednak zasady są nieubłagane i wnioski takie są albo nieprzyjmowane, albo odrzucane.

Wniosek o przeliczenie emerytury nie będzie już składany co kwartał

Pracujący emeryci jeszcze w ubiegłym roku mogli raz na kwartał złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Jednak od 1 stycznia 2022 roku ZUS przeliczy emeryturę pracującemu świadczeniobiorcy tylko raz na rok. Pieniądze mogą stracić te osoby, których świadczenie naliczano według zarobków i stażu, ponieważ nie będą mogli już podwyższyć go poprzez przeliczenie podstawy jego wymiaru. W tej sytuacji korzystne dla takiej osoby jest złożenie wniosku na początku roku, aby już od tego momentu była naliczana ewentualna podwyżka.

Więcej o: