Jak przyjąć uchodźcę z Ukrainy do domu? Chęć niesienia pomocy może zgłosić każdy

W związku z agresją Rosji na Ukrainę wielu obywateli w tym głównie kobiety i dzieci szuka schronienia w naszym kraju. Samorządy z całego kraju starają się zapewnić im wyżywienie i dach nad głową. Jednak przyjęcie uchodźców z Ukrainy do domu także jest możliwe i potrzebne. Wyjaśnimy dziś jak to zrobić.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Na ten moment do naszego kraju wpuszczane są wszystkie osoby, które uciekają z Ukrainy w związku z wojną niezależnie czy posiadają one odpowiednie dokumenty wjazdowe, czy nie. Wiele z tych osób przekracza granicę bez planu, a jedynie z nadzieją, że uda im się uzyskać pomoc w naszym kraju. Każdy z nas może pomóc indywidualnie, przyjmując do siebie taką osobę, ale także przekazując pomoc. Wyjaśnimy dziś jak to zrobić.

Zobacz wideo Lesia Vakuliuk: Cały czas mówimy "jeszcze" jest bezpiecznie, bo nie wiemy, co będzie za chwilę

Przyjęcie uchodźców z Ukrainy do domu: jest to możliwe

Wszyscy obywatele Ukrainy wjeżdżający do Polski mogą zgłosić się do jednego z centrów recepcyjnych oferujących tymczasowe zakwaterowanie wyżywienie i pomoc medyczną. Wielu obywateli Polski oferuje jednak miejsca w swoich domach. Jest to bardzo duża pomoc dla ludzi uciekających przed wojną, którzy, chociaż po części mogą poczuć się wtedy bezpieczenie.

Mieszkanie dla uchodźców z Ukrainy: rząd uruchamia specjalne strony, gdzie można się zgłosić

Odzew z polski jest ogromny i wiele osób deklaruje gotowość do przyjęcia pod swój dach osób z Ukrainy. Osoby takie zgłaszają się do urzędników i deklarują gotowość do przyjęcia emigrantów pod swój dach. Gotowość niesienia pomocy można też zgłaszać przez internet. Od niedzieli 27 lutego została uruchomiona strona pomagamukrainie.gov.pl. Znajduje się na niej formularz zgłoszeniowy dla wszystkich zainteresowanych pomocą Ukrainie. Istnieją również specjalne grupy np. na Facebooku, na których osoby prywatne i firmy ogłaszają swoją chęć niesienia pomocy, zaczynając od transportu po zakwaterowanie i środki potrzebne do życia dla osób uciekających.

Pomoc dla Ukrainy: mieszkanie, jedzenie, odzież i wiele więcej

Nie każdy jednak dysponuje domami czy mieszkaniami, które pomieszczą więcej osób. Jeżeli jednak taka osoba dalej chce, nieść pomoc wystarczy, że rozejrzy się w swojej okolicy lub przejrzy media lokalne i strony gmin czy samorządów. Znajdzie tam informacje na temat zbiórek żywności, ubrań, wody i wielu innych rzeczy. Potrzebne jest dosłownie wszystko, ponieważ ludzie tacy często puszczali swój kraj bez niczego. W wielu miejscach potrzebni są też wolontariusze chętni nieść pomoc.

Więcej o: