Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
O świadczenie uzupełniające z ZUS mogą ubiegać się osoby po ukończeniu 18 roku życia, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji i spełniają określone kryteria dochodowe. Co istotne, ten drugi punkt, czyli próg uprawniający do wypłaty świadczenia od 1 marca uległ zmianom. W praktyce będzie to oznaczało szansę na dodatkowe pieniądze dla większej ilości osób.
Poza niezdolnością do samodzielnej egzystencji potwierdzoną odpowiednim orzeczeniem lekarskim osoby ubiegające się o 500 plus nie mogą otrzymywać świadczeń finansowanych ze środków publicznych lub ich wysokość musi mieścić się w określonym limicie. Ten jeszcze do 28 lutego 2022 wynosił 1272,08 brutto. Od 1 marca kwota ta wzrosła do 1396,13 zł. Osoby przekraczające ten próg nie są pozbawione szansy na wypłatę świadczenia. W stosunku do nich będzie zastosowana zasada "złotówka za złotówkę", a więc 500 plus nie będzie wypłacone w pełnej wysokości. Maksymalne przychody takiej osoby nie mogą jednak przekroczyć 1896,13 zł.
Wprowadzone zmiany nie powinny być powodem do zmartwień dla osób już pobierających świadczenie z ZUS. Nie muszą oni bowiem składać do urzędu nowego wniosku. Taki obowiązek spoczywa jedynie na osobach, u których upłynął okres, na który została orzeczona niezdolność do samodzielnej egzystencji bądź w sytuacji, gdy nowy próg pozwali na uzyskanie świadczenia uzupełniającego.
Osoby, które z uwagi na nowy próg mogą ubiegać się o wypłatę środków, powinny poza wnioskiem dołączyć również: