Dodatek osłonowy, to element Tarczy Antyinflacyjnej. Jest- też jednorazowym wsparciem dla najbiedniejszych gospodarstw domowych, które najmocniej odczują podwyżki cen prądu i gazu. Dodatek przeznaczony jest tylko i wyłącznie dla gospodarstw domowych, nie mogą ubiegać się o niego przedsiębiorcy. Wnioskujący mogą otrzymać od 400 do nawet 1500 złotych miesięcznie na osobę.
Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Ustawa o dodatku osłonowym to element działań związanych z tarczą antyinflacyjną. Podwyżki gazu i prądu to problem wielu Polaków. Rząd zdecydował się wspomóc finansowo osoby w najtrudniejszej sytuacji. Do 31 stycznia 2022 można było złożyć pierwszy wniosek. Drugi termin składania wniosków wciąż jest aktualny. Można je składać do 31 października 2022 r. Niedawno zaczęło być głośno o nowelizacji ustawy. Powód do radości mają przede wszystkim osoby, które ogrzewają dom węglem. Mogą bowiem liczyć na dodatek wyższy o 100 zł, a nawet 287 zł w związku z nowelizacją. Warunkiem był wpis w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Warunkiem do otrzymania dodatku osłonowego jest uzupełnienie danych tj. identyfikacyjne, wykorzystywane źródło ogrzewania czy informacja o organie, do którego były opłacane składki na ubezpieczenie zdrowotne. Na stronie gov.pl czytamy również:
Od 4 stycznia 2022 r. będzie czynna specjalna infolinia dla samorządów dot. dodatku osłonowego. Pod numerem +48 22 369 14 44 dzwoniący otrzymają profesjonalną pomoc w dni robocze – od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00
Wnioski o ustalenie prawa do dodatku osłonowego można składać na piśmie oraz elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP. Formularz jest dostępny na gov.pl.
Osoby, które złożyły wniosek do 31 stycznia, wypłatę środków miały otrzymać do 31 marca. Osoby składające wniosek w późniejszym terminie mogą czekać nawet do końca grudnia 2022 roku. Sugerując się informacjami z "Dziennika Gazety Prawnej", nie wykluczone, że termin wypłat z pierwszych wniosków może przedłużyć się do połowy maja. Samorządy wystąpiły z postulatami o przesunięcie terminu wypłaty dodatku, wypłatę środków w jednej, a nie dwóch ratach, a także zwiększenie dotacji dla gmin na obsługę zadania. Nadal nie ma oficjalnej decyzji w tym temacie.
W internecie pojawiły się komentarze na temat możliwych opóźnień
Znowu kombinują
Nic nam nie zapłacą niedługo
Może będą szybciej, ale dla polityków