Komu przysługuje przeliczenie emerytury? ZUS przyjmie wnioski tylko od części seniorów

Seniorzy, którzy mają prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, mogą złożyć wniosek o ponowne przeliczenie świadczenia. Na pozytywne rozpatrzenie wniosku mają jednak nieliczni. Podpowiadamy, czyje formularze zostaną przyjęte przez ZUS.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Opublikowanie przez GUS nowych tablic średniej dalszej długości trwania życia, które dla części seniorów dały szansę na otrzymanie wyższego świadczenia spowodowały, że do ZUS zaczęły lawinowo napływać wnioski. Znaczna część z nich jest jednak odrzucana. Nie wszyscy bowiem spełniają kryteria uprawniające do ponownego przeliczenia emerytury

Marcelina Zawadzka Kurtka Marceliny Zawadzkiej to hit! Podobna w Sinsay i Carry

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury tych seniorów zostanie odrzucony 

Odrzucenie wniosku następuje w momencie, gdy nie są spełnione warunki uprawniające do ponownego przeliczenia świadczenia. Do grona takich osób zalicza się: 

  • niepracujących emerytów z tzw. starego systemu (urodzonych przed 1 stycznia 1949 r.),
  • niepracujących osób, które mają nową emeryturę (urodzonych po 31 grudnia 1948 r.).

Komu przysługuje ponowne przeliczenie emerytury? Ta grupa ma szansę na podwyżkę świadczenia

Duża umieralność spowodowana pandemią koronawirusa sprawiła, że prognozowany dalszy czas trwania życia uległ obniżeniu we wszystkich przedziałach. Jest to szansa na zyskanie dodatkowych środków finansowych co miesiąc, jeśli złożymy wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Powinny to zrobić osoby, które: 

  • już osiągnęły lub osiągną wiek emerytalny do 31 marca 2022 roku,
  • osiągnęły wiek emerytalny wcześniej, jednak nadal pracowały, a zatem ich składki były regularnie ściągane, stale powiększając kwotę na koncie ubezpieczonego,
  • urodziły się po 31 grudnia 1948 roku, a więc ich emerytury będą wyliczane według nowych zasad.

500 plus dla seniora Od marca zmiana w 500 plus dla seniora: ZUS ogłosił nowe progi

Od 2022 roku zmiany w ponownym przeliczaniu świadczeń 

Pierwsza istotna modyfikacja, jaka została wprowadzona to nieuwzględnianie kwoty bazowej podczas przeliczania. Świadczenie będzie zwiększane poprzez doliczenie do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy po 1,3 proc. podstawy wymiaru za każdy rok okresów składkowych. Dodatkowo wniosku o ponowne przeliczenie nie będzie można składać jak dotychczas co kwartał, a jedynie raz w roku. Ma to zdaniem rządu ujednolicić zasady przeliczania świadczeń seniorów z obu systemów, co pozwoli uniknąć uprzywilejowania jednej z grup. 

Więcej o: