Tym wdowom emerytura po mężu się nie opłaca. Mogą stracić dużo pieniędzy. "Zabrali mi 115 procent"

Emerytura po mężu, czyli renta rodzinna przysługuje najbliższym osoby zmarłej. Niestety, nie każdemu się opłaca. Emerytura po mężu może spowodować utratę dużej sumy pieniędzy. Czy można z niej zrezygnować? Kto nie powinien składać wniosku o to świadczenie?

W sytuacji, kiedy tracimy osobę bliską możemy liczyć na otrzymanie wsparcia finansowego w postaci renty rodzinnej. To świadczenie jest często nazywane emeryturą po mężu, ponieważ wdowy najchętniej decydują się na składanie wniosków w tej sprawie. Emerytura po mężu nie przysługuje każdej wdowie i aby ją otrzymać trzeba spełnić określone warunki. Jeśli wdowa je już spełni - może być rozczarowana.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Borys: Największym zagrożeniem społeczno-gospodarczym w tym stuleciu jest demografia

Dla kogo jest emerytura po mężu? Nie tylko wdowa może ją otrzymać

Emerytura po mężu, czyli renta rodzinna przysługuje najbliższym, a więc mogą ubiegać się o nią m.in. dzieci, małżonek lub małżonka, rodzeństwo, rodzice. Rentę rodzinną może więc otrzymać uprawniony członek rodziny po śmierci osoby, która miała prawo do emerytury lub renty z niezdolności do pracy - lub po osobie ubezpieczonej, która spełniała warunki do przyznania tych świadczeń.

Marcelina Zawadzka Kurtka Marceliny Zawadzkiej to hit! Podobna w Sinsay i Carry

Jeśli wniosek o rentę rodzinną składa wdowa, musi spełnić poniższe warunki:

  • ukończyć 50 lat
  • w chwili śmierci męża nie być zdolna do pracy,
  • skończyć 50 lat lub stać się niezdolna do pracy w ciągu 5 lat od śmierci męża, lub do momentu zakończenia opieki nad dzieckiem uprawnionym do renty rodzinnej,
  • wychowywać dziecko (poniżej 16 roku życia lub 18 roku życia, jeśli kontynuuje naukę) uprawnione do otrzymania renty rodzinnej po zmarłym,
  • wychowywać uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym dziecko ze stwierdzoną trwałą niezdolnością do pracy lub samodzielnej egzystencji.

Sklep sieci Biedronka na warszawskiej Białołęce. Loteria mieszkaniowa Biedronki. Nadal do wygrania jest 500 tys. zł

Ile wynosi emerytura po mężu? Niestety, nie każdemu się opłaca

W przypadku wdowy, jeśli jest jedyną osobą wnioskującą, świadczenie wynosi 85 procent emerytury pobieranej przed śmiercią przez małżonka. Jeśli wnioskujących jest więcej, renta rodzinna wynosi:

  • przy pobieraniu renty przez jedną osobę - 85 proc. świadczenia,
  • przy pobieraniu renty przez dwie osoby - 90 proc. świadczenia,
  • przy pobieraniu renty przez trzy osoby lub więcej - 95 proc. świadczenia.

Kontrowersje budzi fakt, że wdowa wnioskująca o świadczenie musi zrezygnować z własnej emerytury. Internauci wypowiedzieli się na ten temat:

Moja emerytura przepadła i po mężu też nie mam całej. 115proc ZUS mi zabrał. Żałosny ten kraj
To nie Rząd płacił składki ZUS tylko żona/mąż więc co oni mają do gadania!
Prawo Jest w Polsce kalekie i ludzi jest coraz to więcej pokrzywdzonych

Czy można zrezygnować z emerytury po mężu? Kiedy renta rodzinna się nie opłaca?

Z emerytury po mężu można zrezygnować, a raczej po prostu — nie składać wniosku. W przypadku, jeśli złożymy wniosek, a emerytura po mężu będzie niższa od naszego świadczenia, ZUS ma obowiązek wypłacać tę wyższą emeryturę, aby świadczeniobiorca nie był pokrzywdzony. Emerytura po mężu wypłacana jest dożywotnio. Ciekawostką jest, że Koalicja Obywatelska niedawno zaproponowała nowe rozwiązanie. Chcą, aby renta rodzinna wynosiła 25 procent, ale przy zachowaniu 100 procent własnego świadczenia. Póki co, nie wiadomo czy wejdzie to w życie.

Więcej o: