Dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci. Kogo ominie zastrzyk gotówki w ramach programu Mama 4 plus?

Dodatek do emerytury za urodzenie i wychowanie dzieci w ramach programu "Mama 4 plus" to świadczenie, które może pomóc wielu rodzicom. Na zastrzyk gotówki mogą liczyć nie tylko mamy. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać rodzicielskie świadczenie uzupełniające i nie być zaskoczonym odmową?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Program "Mama 4 plus" to dodatek do emerytury, o który mogą ubiegać się osoby, które wychowały minimum 4 dzieci. Z tego powodu nie mogły one zacząć pracy zarobkowej lub podjęły decyzję o zrezygnowaniu z niej. Obecnie osoby te otrzymują świadczenie emerytalne w kwocie, która nie pozwala im na utrzymanie się. Jak otrzymać dodatek do emerytury?

Zobacz wideo Borys: Największym zagrożeniem społeczno-gospodarczym w tym stuleciu jest demografia

Kurtka Wieniawy to hit na wiosnę! Ten stylowy model możesz kupić teraz na wyprzedaży w Reserved i Top SecretKurtka Wieniawy to hit na wiosne! Kupisz ją na wyprzedaży

Dodatek do emerytury za urodzenie dzieci: jakie warunki?

Rodzice i każda osoba, która wychowała przynajmniej 4 dzieci i z tego tytułu stara się o rodzicielskie świadczenie uzupełniające, musi spełnić określone warunki:

  • w przypadku matek - ukończyły 60 lat oraz urodziły i wychowały lub tylko wychowały co najmniej 4 dzieci,
  • w przypadku ojców - ukończyli 65 lat oraz wychowali co najmniej 4 dzieci, ponieważ matka dzieci zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała. 

Oprócz braku dochodu pozwalającego na utrzymanie się osoby te powinny mieszkać w Polsce oraz posiadać obywatelstwo polskie lub jednego z państw członkowskich UE. Ponadto warunkiem urodzenia i wychowania dzieci dotyczy:

  • dzieci własnych,
  • dzieci współmałżonka,
  • dzieci przysposobionych,
  • dzieci przyjętych na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (wyjątkiem są rodziny zastępcze zawodowe).

Dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci. Nie każdy go otrzyma. 'Uważam, że dodatek należy się wszystkim mamom'Dodatek do emerytury po urodzeniu dzieci: nie dla każdego

Ile wynosi kwota rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, czyli Mama 4 plus?

Kwota świadczenia wynosi równowartość najniższej emerytury w 2022 roku. Po marcowej waloryzacji świadczenie to 1338,44 zł brutto. Jeżeli wysokość pobieranej emerytury jest niższa od minimalnej kwoty, to dodatek będzie wynosił różnicę, czyli będzie dopełnieniem.

DLOCZ/13 emerytura 2022To oficjalne. 13 emerytura trafi na konta seniorów w te dni

Kiedy nie otrzymasz rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego: kogo czeka odmowa?

Niestety, jeżeli nie spełniamy któregoś z tych warunków, to czeka nas odmowa otrzymywania dodatku do emerytury za urodzenie i wychowanie dzieci:

  • jesteś uprawniony/uprawniona do świadczenia emerytalnego albo renty w wysokości co najmniej najniższej emerytury,
  • jesteś tymczasowo aresztowany/aresztowana,
  • odbywasz karę pozbawienia wolności,
  • sąd pozbawił Cię władzy rodzicielskiej,
  • sąd ograniczył władzę rodzicielską przez umieszczenie dziecka lub dzieci w pieczy zastępczej,
  • długotrwale zaprzestałaś/zaprzestałeś wychowywania dzieci,
  • nie mieszkasz w Polsce w trakcie pobierania świadczenia uzupełniającego.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: