Ulga na Internet 2022. Bez tego formularza nie odliczysz jej w PIT. Kto może go złożyć?

W tym roku podatnicy mają czas do 2 maja, aby złożyć PIT za 2021 rok. Wiele osób poszukuje informacji, jakie ulgi podatkowe mogą zawrzeć w zeznaniu rocznym. Jedną z najpopularniejszych jest bez wątpienia ulga internetowa 2022. Jej odliczenie przysługuje jednak w ściśle określonych przypadkach i po wypełnieniu dodatkowego formularza.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Polski Ład. Czy rozliczanie się z małżonkiem się opłaca? [Q&A]

Czas na złożenie zeznania podatkowego zgodnie z ustawą podatnicy mają do końca kwietnia. Z uwagi na to, że w 2022 roku dzień ten przypada w sobotę, to możliwość złożenia PIT zostaje wydłużona do 2 maja. Wśród ulg, o których warto pamiętać znajduje się ulga za Internet. Z Internetu korzystają codziennie miliony Polaków, więc wiele osób ucieszy możliwość odliczenia z tego tytułu nawet do 1520 zł. 

Ulga za Internet 2022. Jaką kwotę możemy odliczyć? 

Ulga internetowa przysługuje osobom, które są w stanie udokumentować wydatki poniesione na usługi internetowe. Niezbędne będą więc zatem do tego rachunki, na których muszą znajdować się dane tj.: 

  • odbiorca usługi,
  • sprzedawca usługi,
  • rodzaj usługi,
  • kwota do zapłaty.

Jeśli korzystamy więc z Internetu w ramach pakietu np. z telefonem lub telewizją, to na rachunku kwota na niego poniesiona musi zostać wyodrębniona. Roczne odliczenie z tego tytułu przysługuje w wysokości 760 zł dla osób samotnych oraz 1520 zł dla małżeństw. Ulgę można natomiast odliczyć jedynie dwukrotnie i to w następujących po sobie latach. 

Komu należy się ulga internetowa 2022? Te osoby mogą ją odliczyć

Ulga na internet 2022 przysługuje jedynie podatnikom składającym formularz: 

  • PIT-28 - dla osób, które rozliczają się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
  • PIT-36 - dla podatników, którzy korzystają ze skali podatkowej (pod warunkiem, że opłaty za Internet nie zostały uwzględnione w poniesionych kosztach),
  • PIT-37 - dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Ulga za internet 2022 będzie naliczona po wypełnieniu tego formularza

Osoby, które chcą odliczyć wyżej wspomnianą ulgę, mogą to zrobić poprzez złożenie dodatkowego formularza, a dokładniej PIT/0. W części B w pozycji 31 (dla osób samodzielnie się rozliczających) lub 32 (w przypadku małżeństw) należy wpisać przysługującą kwotę odliczenia. 

Więcej o: