Jedna emerytura może nie wystarczyć. Wielu emerytów nie jest zadowolonych z wysokości swoich świadczeń i szukają sposobu na "dorobienie" do budżetu domowego. Mogą nadal wykonywać zawód, lub starać się o świadczenia. Seniorom przysługuje bowiem 200 złotych do emerytury, 500 plus dla seniora, a także 13 i 14 emerytura. Okazuje się, że mogą otrzymać także drugą emeryturę. Tej drugiej nie wypłaci Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Gdzie zatem trzeba złożyć wniosek? Są trzy opcje, aby ją dostać.
Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Drugą emeryturę seniorzy mogą otrzymać z trzech źródeł. Zaliczamy do nich
To oznacza, że drugą emeryturę mogą pobierać osoby, które opłacały składki zarówno w ZUS jak i KRUS, pełniły służbę mundurową, albo pracowały zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Do tej pory o podwójną emeryturę mogły ubiegać się osoby, które w przeszłości pełniły służbę mundurową. Chodzi o żołnierzy, a także policjantów. Pieniądze wypłacane były przez ZER MSWiA. Z końcem 2021 zmieniły się jednak zasady i decyzją SN żołnierze zawodowi przyjęci do służby przed 1 stycznia 1999 r. mogą pobierać wyłącznie jedno świadczenie. Mogą wybrać, która emerytura opłaca im się bardziej. Mundurowi, którzy pełnili służbę po 1 stycznia 1999, nadal mają szansę na drugą emeryturę.
Polacy, którzy przez jakiś czas pracowali w Polsce, ale postanowili poszukać źródła legalnego zarobku za granicą również otrzymają dwie emerytury. Pierwsza to emerytura z ZUS za czas przepracowany w kraju. Druga, to emerytura za granicą, wypłacana przez określony urząd który w danym kraju odpowiada za wypłatę emerytur. Aby otrzymywać dwie emerytury należy złożyć wnioski i uzyskać status emeryta w obu krajach. Należy zwrócić uwagę na fakt, że wymagany wiek emerytalny może się różnić.
Rolnicy opłacający składki w ZUS i KRUS także mają szansę na dwie emerytury właśnie z tych dwóch urzędów. Sytuacja dotyczy osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku, które podlegały zarówno ubezpieczeniu rolników przez co najmniej 25 lat, jak i powszechnemu systemowi emerytalnemu.
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina