Tym seniorom należy się podwójna emerytura 2022. Obejmuje niewielkie grono, a warunki są rygorystyczne

ZUS nie może wypłacić dwóch emerytur, ale mimo to podwójna emerytura jest możliwa. Kto ją wypłaci i jak ją otrzymać? Podwójna emerytura 2022 przysługuje tylko trzem grupom seniorów. Wyjaśniamy, gdzie należy złożyć wniosek i jakie warunki obowiązują.

Jedna emerytura może nie wystarczyć. Wielu emerytów nie jest zadowolonych z wysokości swoich świadczeń i szukają sposobu na "dorobienie" do budżetu domowego. Mogą nadal wykonywać zawód, lub starać się o świadczenia. Seniorom przysługuje bowiem 200 złotych do emerytury, 500 plus dla seniora, a także 13 i 14 emerytura. Okazuje się, że mogą otrzymać także drugą emeryturę. Tej drugiej nie wypłaci Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Gdzie zatem trzeba złożyć wniosek? Są trzy opcje, aby ją dostać.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jaka część naszych składek z OFE będzie przekazana do IKE/ZUS? [Q&A]

Podwójna emerytura jest dla trzech grup seniorów. Kto ją otrzyma?

Drugą emeryturę seniorzy mogą otrzymać z trzech źródeł. Zaliczamy do nich

  • KRUS
  • MSWiA
  • Organy odpowiedzialne za wypłacanie emerytury za granicą

To oznacza, że drugą emeryturę mogą pobierać osoby, które opłacały składki zarówno w ZUS jak i KRUS, pełniły służbę mundurową, albo pracowały zarówno w Polsce, jak i za granicą. 

Podwójna emerytura co miesiąc dla służb mundurowych i zmiana zasad przyznawania

Do tej pory o podwójną emeryturę mogły ubiegać się osoby, które w przeszłości pełniły służbę mundurową. Chodzi o żołnierzy, a także policjantów. Pieniądze wypłacane były przez ZER MSWiA. Z końcem 2021 zmieniły się jednak zasady i decyzją SN żołnierze zawodowi przyjęci do służby przed 1 stycznia 1999 r. mogą pobierać wyłącznie jedno świadczenie. Mogą wybrać, która emerytura opłaca im się bardziej. Mundurowi, którzy pełnili służbę po 1 stycznia 1999, nadal mają szansę na drugą emeryturę.

Podwójna emerytura dla osób pracujących w Polsce i za granicą

Polacy, którzy przez jakiś czas pracowali w Polsce, ale postanowili poszukać źródła legalnego zarobku za granicą również otrzymają dwie emerytury. Pierwsza to emerytura z ZUS za czas przepracowany w kraju. Druga, to emerytura za granicą, wypłacana przez określony urząd który w danym kraju odpowiada za wypłatę emerytur. Aby otrzymywać dwie emerytury należy złożyć wnioski i uzyskać status emeryta w obu krajach. Należy zwrócić uwagę na fakt, że wymagany wiek emerytalny może się różnić.

Podwójna emerytura 2022 z ZUS i KRUS dla rolników. Tutaj liczą się składki

Rolnicy opłacający składki w ZUS i KRUS także mają szansę na dwie emerytury właśnie z tych dwóch urzędów. Sytuacja dotyczy osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku, które podlegały zarówno ubezpieczeniu rolników przez co najmniej 25 lat, jak i powszechnemu systemowi emerytalnemu.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: