Podatek od spadku i darowizn 2022 nie obowiązuje wszystkich. Niestety, każdy może ponieść karę

Podatek od spadku i darowizn nie dotyczy każdego. Istnieje grupa osób, które unikną dodatkowych opłat. Niestety, one również muszą uważać na straty finansowe. Błędy w dokumentach i nie dostarczenie odpowiednich formularzy mogą skutkować karą.

Wiele osób marzy o "spadku od cioci z Ameryki" który mógłby pewnego dnia trafić na ich konto. Większość takich historii jest wymyślona, a owa ciocia nigdy nie istniała. Są jednak sytuacje, kiedy niczym w filmach - odziedziczymy fortunę. W takich sytuacjach warto wiedzieć, gdzie ten spadek należy zgłosić. To samo tyczy się darowizn. Drogie prezenty mogą wiązać się z dodatkową opłatą. Wyjaśniamy, kogo dotyczy podatek od spadków i darowizn i dlaczego tak ważne jest wypełnienie wszystkich dokumentów.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Przejmowanie długu przez spadkobiercę. Co można zrobić? "Można odrzucić spadek"

Podatek od spadku i darowizn. Ta grupa jest zwolniona z opłat

Istnieje grupa "0" która jest całkowicie zwolniona z opłat w przypadku darowizny lub spadku. Należą do niej osoby najbliższe, do których zaliczamy:

  • małżonka
  • zstępnych (np. syn, córka, wnuki, prawnuki)
  • wstępnych (np. matka, ojciec, dziadkowie)
  • pasierbów
  • rodzeństwo
  • ojczyma i macochę

Pozostałe osoby będą musiały uiścić opłatę za otrzymane dobra.

Podatek od spadków i darowizn może być bardzo wysoki. Ile należy zapłacić?

W Polsce istnieją trzy grupy podatkowe. Każdy z nic, to inna kwota którą należy zapłacić. W I grupie podatkowej (teść, zięć, synowa) kwota wolna wynosi 9 637 zł, w II grupie podatkowej (ciotki i wujowie) to 7 276 zł, w III grupie podatkowej (najdalsi członkowie rodziny, osoby niespokrewnione) to aż 4 902 zł. 

Podatek od spadku i darowizn nie jest dla wszystkich, ale kara już tak

O co chodzi z karą? Okazuje się, że nie zgłoszona darowizna lub spadek może skutkować utratą pieniędzy. Jeśli zapomnisz to zgłosić, a prawda wyjdzie na jaw w przypadku kontroli urzędu celno-skarbowego, to nałożony zostanie podatek w wysokości aż 20 proc. wartości majątku. Zgłoszenie otrzymania spadku dotyczy każdej grupy podatkowej, także tej "0". Mamy na to 6 miesięcy od:

  • dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku,
  • zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia przez notariusza,
  • wydania europejskiego poświadczenia spadkowego lub daty dokonania darowizny.

Deklarację o otrzymaniu spadku lub darowizny możemy zgłosić do Urzędu Skarbowego na trzy sposoby: osobiście, listownie lub online.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: