Ulgi dla seniorów 2022 mają przynieść oszczędności. Emeryci mówią wprost: Śmiech prosto w nos

Szumnie zapowiadany Polski Ład obowiązuje w naszym kraju od początku 2022 roku. Wśród reform niepominięci zostali seniorzy, dla których przewidziano specjalne ulgi. Nie wszyscy emeryci są jednak zdania, aby miały one poprawić szczególnie ich sytuację finansową.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy Polski Ład wytrzyma zderzenie z rzeczywistością? Defratyka: Nie

Nowe rozwiązania podatkowe wprowadzone przez Polski Ład wprowadziły niemałe zamieszanie. Wciąż trwają prace, które miałyby udoskonalić rządowe reformy, więc niewykluczone, że obecnie obowiązujące zmiany w podatkach nie są ostateczne. Podkreślił to zresztą sam rzecznik rządu Piotr Müller: 

Rząd pracuje nad pewnymi zmianami w systemie podatkowym. Nie wykluczam, że jakieś modyfikacje, ale korzystne, pojawią się w ciągu roku.

Ulgi dla seniorów 2022. Emerytura bez podatku i zerowy PIT, czyli sztandarowe założenia Polskiego Ładu 

Na poprawę sytuacji finansowej emerytów ma wpłynąć zwolnienie świadczeń do 2500 zł brutto z podatku. W przypadku części osób rzeczywiście oszczędności te mogą wynieść nawet do 2244 zł rocznie, jednak będą to przede wszystkim Ci o najniższych świadczeniach. Pozostali będą musieli opłacić podatek od kwoty przekraczającej ten próg, co dla emerytów ze świadczeniami powyżej 5000 zł zacznie generować straty. 

Seniorzy, którzy natomiast zdecydowali się na kontynuowanie pracy zawodowej będą mogli skorzystać z tzw. PIT-0. Ich dochody do 85 528 zł rocznie zostaną zwolnione z podatku, a do tego należy doliczyć jeszcze nową kwotę wolną od podatku, co w praktyce oznacza, że podatek zapłacą oni dopiero od 115 528 zł. Warunkiem jest natomiast nie tylko rezygnacja ze świadczenia emerytalnego, ale także z zastosowania ulgi dla klasy średniej. 

Nie obejdzie się bez strat. Nowa składka zdrowotna dla emerytów niektórym uszczupli portfele

Więcej natomiast pochłonie składka zdrowotna, która od 2022 roku wynosi 9 procent bez możliwości odliczenia jej od podatku. Jedyna grupa seniorów, która w tej sytuacji ma szansę nie odczuć dotkliwie tej zmiany, to Ci korzystający z emerytury bez podatku, dzięki której nieco zaoszczędzą. 

Wprowadzone ulgi dla emerytów 2022 mają także swoich przeciwników

Nie brakuje zdań, które w Polskim Ładzie wcale nie widzą szansy na podreperowanie budżetu: 

Emeryt teraz traci, a nie zyskuje! Ulga podatkowa? Śmiech prosto w nos
Ależ oczywiście seniorzy tak skorzystają jak cholera. Wystarczy tylko wejść do apteki i zobaczyć ceny leków, albo sprawdzić listę zabiegów, które nie są już refundowane
Emeryt pracujący okradziony przez Nieład, 76 zł do emerytury na plus, minus 425 zł z wypłaty

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: