Kiedy jest Wielkanoc 2022? Sprawdź, czemu święta wielkanocne są ruchome

Zastanawiasz się kiedy jest Wielkanoc 2022? Data ta, co roku się zmienia, dlatego większość osób o tej porze roku szuka informacji na ten temat. Wyjaśnimy dziś, czemu Wielkanoc jest ruchoma.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wielkanoc to święto bardzo ważne dla wszystkich katolików a samo przygotowanie do tego dnia zaczyna się dużo szybciej. Jednak co roku nie wypada w ten sam dzień, dlatego warto sprawdzać, jak wypada w danym roku. Wyjaśnimy dziś, od czego zależy data tego święta.

Zobacz wideo Jak ograniczyć marnowanie jedzenia w święta? Ekspertka wyjaśnia

Święta wielkanocne 2022: jest to największa uroczystość w roku liturgicznym

Chrześcijanie nie mają ważniejszego święta niż Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. Wielkanoc upamiętnia zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Ale obchody świętowania należy rozciągnąć na tzw. Triduum Paschalne, które rozpoczyna się od wieczornej mszy w Wielki Czwartek. Msza ta upamiętnia Ostatnią Wieczerzę, a kończy Wigilią Paschalną, czyli nocnym nabożeństwem w noc z Wielkiej Soboty na Niedzielę Zmartwychwstania.

Wielkanoc 2022: data tego święta co roku jest inna

W 2022 roku Wielkanoc będziemy świętować dość późno. Święto to będzie miało miejsce w niedzielę 17 kwietnia. Jednak nie będzie to jedyny dzień świętowania. Drugi dzień Świąt, czyli Lany Poniedziałek wypada dzień później, a więc 18 kwietnia i jest to dzień wolny od pracy. Dlatego możemy przygotować się na dłuży odpoczynek od pracy w postaci długiego weekendu.

Czemu Wielkanoc jest ruchoma? Wszystko zależy od pełni księżyca

Moment  świętowania Wielkanocnego usystematyzowano podczas soboru nicejskiego w 325 roku. To właśnie wtedy ustalono, że Wielkanoc będzie obchodzona w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Dzięki temu ustaleniu wiadomo, że Wielkanoc może wypaść najwcześniej 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia.

Więcej o: