14 emerytura 2022. Inflacja w górę, progi bez zmian. Nie każdemu ZUS wypłaci pieniądze

Choć przez długi czas przedstawiciele rządu zapewniali, że w 2022 roku seniorów czeka wyłącznie 13 emerytura. Dla wielu osób zaskoczeniem okazała się więc deklaracja premiera Mateusza Morawieckiego o wznowieniu "czternastek". Mimo rosnącej inflacji nie należy się jednak spodziewać, że pieniądze trafią do większej liczby emerytów.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Według danych przekazanych przez GUS inflacja konsumencka w styczniu 2022 roku wyniosła 9,2 proc. Nie wykluczone, że w takim tempie niedługo będzie to wskaźnik dwucyfrowy. Każde dodatkowe środki mogą być zatem nieocenioną pomocą dla domowego budżetu. Takie trafią w tym roku ponownie do seniorów. Poza trzynastką emeryci mogą liczyć również na wypłatę 14 emerytury. 

Komu zostanie przyznana 14 emerytura 2022? Decydujący będzie próg dochodowy 

Czternastki w odróżnieniu od 13 emerytury nie trafią do wszystkich seniorów. Otrzymają je wyłącznie emeryci, których dochody nie przekroczą 2900 zł brutto. Takim osobom będzie przysługiwała pełna wysokość dodatku, czyli kwota odpowiadająca minimalnej emeryturze w Polsce. Zasady jego wypłaty pozostaną, więc takie same jak w ubiegłym roku. Natomiast w związku z marcową waloryzacją 14 emerytura wzrośnie do 1338,44 zł brutto. Pozostali mogą liczyć na nieco mniejsze kwoty, które będą wypłacane zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Informacje takie zostały również opublikowane za pośrednictwem Twittera przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej: 

Kiedy "czternastki" trafią na konta seniorów? Brak konkretnych terminów 

Wiadomość, że "czternastki" w tym roku seniorzy otrzymają ponownie, została przekazana na konferencji Mateusza Morawieckiego, która odbyła się 11 lutego. Premier nie podał natomiast konkretnych terminów, a jedynie zaznaczył, że wypłaty odbędą się późnym latem lub jesienią. Z pewnością jednak 14 emerytura będzie wypłacana wraz z comiesięcznym świadczeniem. 

Wniosek o 14 emeryturę 2021 nie będzie konieczny 

Tak jak w przypadku "trzynastek" do wypłaty 14 emerytury nie będzie potrzebny żaden wniosek w ZUSie. Pieniądze zostaną wypłacone seniorom z automatu, jeśli spełnią oni powyżej wskazane kryteria dochodowe. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: