Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Dodatek osłonowy zostanie wypłacony wybranym gospodarstwom, które borykają się z dotkliwymi dla ich domowego budżetu podwyżkami prądu i gazu. Pierwszy termin na składanie wniosków minął, a więc dla niektórych oznacza to wkrótce dodatkowy zastrzyk gotówki.
To kryterium dochodowe decyduje o przyznaniu dodatku osłonowego oraz jego wysokości. Wyróżnione zostały cztery progi dopłat:
Gospodarstwa, które do ogrzewania wykorzystują węgiel, otrzymają od 100 zł do 287 zł więcej. Szansę na to ma teraz większa liczba osób ze względu na uproszczenie procedury. Wcześniej wymagany był bowiem wpis do CEEB. Jego uzyskanie mogło trwać nawet do 6 miesięcy. Teraz wystarczy jedynie złożenie deklaracji w CEEB, aby otrzymać wyższy dodatek.
Wiele osób obawiało się opóźnień w związku z postulatami samorządów. Domagali się oni bowiem przesunięcia terminu wypłat oraz wypłatę środków w jednej, a nie dwóch ratach. MKiŚ uspakaja, że nie ma jednak powodów do obaw, o czym informuje portal samorzad.infor.pl:
Do 31 marca 2022 r. samorządy muszą wypłacić pierwszą ratę pieniędzy z dodatku osłonowego wnioskodawcom, którzy złożyli wnioski w terminie do 31 stycznia 2022 r.
Według Ministerstwa wypłata dodatku osłonowego jest możliwa bez konieczności zmian i nowelizacji ustawy.
Ci, którzy nie złożyli wniosku do 31 stycznia, mają jeszcze szansę na przyznanie dodatku, który wypłacony zostanie do 2 grudnia. Wniosek w urzędzie gminy należy złożyć najpóźniej do końca października. Instruktaż krok po kroku, w jaki sposób wypełnić formularz o wypłatę dodatku, został opublikowany przez MKiŚ.
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina