Dodatek osłonowy: kiedy wypłata pieniędzy? To już pewne. Wkrótce na kontach pojawi się pierwsza rata

Pierwszy termin składania wniosków już minął, w związku z tym wiele osób zastanawia się, kiedy będzie wypłacany dodatek osłonowy. Dużo mówiono bowiem o ewentualnych opóźnieniach i zmianach terminów wypłaty, do czego postanowiło się odnieść Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Skąd naprawdę wzięły się wysokie ceny energii? Ekspert wyjaśnia

Dodatek osłonowy zostanie wypłacony wybranym gospodarstwom, które borykają się z dotkliwymi dla ich domowego budżetu podwyżkami prądu i gazu. Pierwszy termin na składanie wniosków minął, a więc dla niektórych oznacza to wkrótce dodatkowy zastrzyk gotówki

Komu przysługuje dodatek osłonowy? Część wnioskujących ma szansę na większą wypłatę

To kryterium dochodowe decyduje o przyznaniu dodatku osłonowego oraz jego wysokości. Wyróżnione zostały cztery progi dopłat: 

  • 400 zł w skali roku dla gospodarstw domowych jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie;
  • 600 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 2-3-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • 850 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 4-5-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • 1150 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 6-osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.

Gospodarstwa, które do ogrzewania wykorzystują węgiel, otrzymają od 100 zł do 287 zł więcej. Szansę na to ma teraz większa liczba osób ze względu na uproszczenie procedury. Wcześniej wymagany był bowiem wpis do CEEB. Jego uzyskanie mogło trwać nawet do 6 miesięcy. Teraz wystarczy jedynie złożenie deklaracji w CEEB, aby otrzymać wyższy dodatek.

Dodatek osłonowy: kiedy decyzja o ostatecznych terminach wypłat? Jest komunikat MKiŚ

Wiele osób obawiało się opóźnień w związku z postulatami samorządów. Domagali się oni bowiem przesunięcia terminu wypłat oraz wypłatę środków w jednej, a nie dwóch ratach. MKiŚ uspakaja, że nie ma jednak powodów do obaw, o czym informuje portal samorzad.infor.pl

Do 31 marca 2022 r. samorządy muszą wypłacić pierwszą ratę pieniędzy z dodatku osłonowego wnioskodawcom, którzy złożyli wnioski w terminie do 31 stycznia 2022 r.

Według Ministerstwa wypłata dodatku osłonowego jest możliwa bez konieczności zmian i nowelizacji ustawy. 

Wciąż można złożyć wniosek o dodatek osłonowy. Rząd opublikował instruktaż video 

Ci, którzy nie złożyli wniosku do 31 stycznia, mają jeszcze szansę na przyznanie dodatku, który wypłacony zostanie do 2 grudnia. Wniosek w urzędzie gminy należy złożyć najpóźniej do końca października. Instruktaż krok po kroku, w jaki sposób wypełnić formularz o wypłatę dodatku, został opublikowany przez MKiŚ. 

 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: