Ulgi dla seniorów obejmują nie tylko podatki. Zaoszczędzić można też na różnych opłatach. Jest ich kilka

Okazuje się, że ulgi dla seniorów to nie tylko te podatkowe. Senior ze względu an swój wiek może skorzystać jeszcze z kilku zniżek lub nawet zwolnień z opłat. Wymieniamy dziś kilka najciekawszych.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W związku z niskimi emeryturami seniorzy często szukają sposobów na zatrzymanie w swoim portfelu jak największej kwoty. W naszym kraju istnieje kilka ulg poza tymi podatkowymi, z których mogą skorzystać najstarsi obywatele. Dzięki nim mogą trochę zaoszczędzić.

Zobacz wideo Premier tłumaczył sens 'Emerytury+'. Wspomniał panią Halinę i Medjugorie

Niższe opłata za paszport dla najstarszych obywateli

Jeżeli planujesz wyrobić paszport, a jesteś osobą starsza, to powinieneś wiedzieć, że emerytom i rencistom przysługuje 50 % ulgi w opłacie za dywanie paszportu. Co ciekawe zniżka ta przysługuje także współmałżonkom tych osób pozostającym na ich wyłącznym utrzymaniu. Koszt ten normalnie wynosi 140 zł, senior zapłaci jedynie 70 zł. Natomiast osoba, która skończyła 70 lat, w ogóle zostanie zwolniona z opłaty.

Seniorzy skorzystać mogą z ulgi na leki, ale także leków bezpłatnych

Bezpłatnie leki przysługują wszystkim seniorom objętych ubezpieczeniem zdrowotnym, którzy ukończyli 75 lat. Leki te są wymienione szczegółowo w wykazie ministerstwa zdrowia. Obejmuje on leki, które na podstawie obowiązującego obwieszczenia refundacyjnego są wydawane pacjentom za odpłatnością ryczałtową 50 proc. lub 30 proc. Leki te stosowane są w leczeniu chorób wieku podeszłego.

Wśród zniżek i ulg dla seniorów znajduje się Abonament RTV 2022

Niektórzy seniorzy mogą skorzystać ze zniżki na abonament RTV albo całkowicie być z niej zwolnionym. Ważna jest w tym wypadku wysokość emerytury. Całkowicie z opłat zwolnione są osoby, które ukończyły 60 lat oraz mają ustalone prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza kwoty 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym, ogłaszanego przez Prezesa GUS. W ubiegłym roku było to 5681,56 zł brutto, czyli emeryt nie może otrzymywać świadczenia większego niż 2840,78 zł brutto, aby być zwolnionym z tej opłaty. Osoby, które ukończyły 75 rok życia, zwolnione są z opłaty tej bez względu na dochody. W 2022 opłata RTV wynosi 264,60 zł rocznie.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: