500 plus dla seniora. Pieniądze będą przyznawane na nowych zasadach. "Orzeczenie powinno być wystarczające"

Zmiany w wypłacie świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji obowiązują już od 1 marca. Dzięki nim tzw. 500 plus dla seniora będzie mogło otrzymać więcej osób. Znaczna część z nich jednak twierdzi, że jest to fikcja. Uzyskanie świadczenia z ZUS nie jest prostym zadanie a formalności, których trzeba dopełnić, z pewnością tego nie ułatwiają.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji, które spełniają odpowiednie kryteria, mogą się ubiegać w ZUS o świadczenie uzupełniające. Często określa się je mianem 500 plus dla seniora, gdyż to właśnie ta grupa najczęściej z niego korzysta. Od marca 2022 roku szansę na wypłatę środków będzie miała większa ilość osób w związku z wprowadzonymi zmianami. 

Meghan Markle Meghan Markle miała na sobie majątek! Wyglądała zachwycająco

Od marca zmiana w 500 plus dla seniora. Obowiązują nowe limity 

Nie tylko orzeczenie uprawnia do otrzymania świadczenie uzupełniającego. Ważne są również dochody seniora, które do 28 lutego nie mogły przekroczyć 1272,08 brutto. Próg ten od marca został podniesiony do 1396,13 zł. W sytuacji, jeśli comiesięczne świadczenia seniora są wyższe niż ten limit, to również może złożyć wniosek. Po prostu wypłata dodatku zostanie pomniejszona zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Maksymalne dochody emeryta mogą w związku z tym wynosić obecnie 1896,13 zł.

Do kiedy wniosek 500 plus 2022? Formularze można składać przez cały rok 

Nie ma jednego terminu, do którego wnioski muszą wpłynąć do ZUS. Formularze są przyjmowane przez cały rok. Należy do nich dołączyć odpowiednią dokumentację. ZUS ma na wydanie decyzji 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do jej wydania. Świadczenie zostanie wypłacone wnioskującemu od miesiąca, w którym spełnione zostaną wszystkie wymagane przez urząd warunki. 

Ulgi dla seniorów 2022 mają przynieść oszczędności. Emeryci mówią wprost: Śmiech prosto w nos Ulgi dla seniorów mają pomóc zaoszczędzić. "Śmiech prosto w nos"

Sposób przyznawania środków przez ZUS oburza Polaków

Wśród wielu komentarzy możemy znaleźć krytyczne opinie dotyczące nie tylko sposobu przyznawania środków przez ZUS. Nasi czytelnicy mówią także o wielu trudnościach w uzyskaniu środków od ZUS: 

Po co ta cala biurokracja. Moja mama ma 94 lata jest leżąca i posiada orzeczenie o całkowitej niezdolności do samodzielnego funkcjonowania. Orzeczenie powinno być wystarczające, by uzyskać pomoc.
Po cholerę wnioski papiery w tym wieku to powinno iść z automatu
Mam ukończone 77 lat, wiele chorób z przepukliną kręgosłupa włącznie, która nie pozwala się pochylać, dźwigać, cukrzycę typu 2 nadciśnienie, alergię i astmę. Złożyłam wniosek, decyzja odmowna mimo przepracowanych 33 lat i niskiej emerytury. Pytam kto może dostać 500 zł?

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: