Koniec 500 plus? Rząd ogłosił zmiany. Może to być zła wiadomość dla seniorów według Super Biznesu

Zwiększenie wydatków na zbrojenia do 3 proc. PKB. Takie deklaracje padają ze strony rządzących w związku z obecną sytuacją w Europie. Co to oznacza dla emerytów? Zdaniem ekspertów w rozmowie z Super Biznesem zagrożenie. 500 plus dla seniora, 13 emerytura, a nawet 14 emerytura mogą stać bowiem pod znakiem zapytania.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Generał Pacek: Polska nie potrzebuje tylko zwiększonej liczby żołnierzy

Armia licząca 250 tys. żołnierzy wojsk operacyjnych oraz 50 tys. żołnierzy wojsk obrony terytorialnej, a także wprowadzenie dobrowolnej, zasadniczej służby wojskowej. Takie zmiany zapowiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz wicepremier Jarosław Kaczyński. Co wspólnego ma to z seniorami i wypłatami ich świadczeń? Jak wskazuje portal Super Biznes, może okazać się, że całkiem sporo. 

500 plus dla seniora zagrożone? Eksperci nie wykluczają takiej możliwości 

Przeznaczenie 3 proc. PKB na zbrojenia, to w praktyce kwota nawet do 72 mln zł. Wydatki na obronność rząd chce zdaniem Dziennika Gazety Prawnej zwiększyć w ramach Unii Europejskiej. Jest o możliwe pod warunkiem, że unijne kryteria fiskalne dotyczące długu i deficytu zostaną poluzowane. Eksperci w rozmowach z Super Biznesem wskazują, że tymczasowe zawieszenie, a nawet całkowita likwidacja świadczeń socjalnych jest w takiej sytuacji bardzo prawdopodobna. Takiego zdania jest, chociażby główny ekonomista FOR Sławomir Dudek:

Podobnego zadania są także inni eksperci. Czy to koniec 500 plus dla seniora, 13 emerytury i "czternastek"? 

Mariusz Zielonka ekonomista z Konfederacji Lewiatan przewiduje dwie opcje, które umożliwią rządowi osiągnięcie założonego celu. Pierwszym z nich jest zadłużanie się pozabudżetowe. Druga możliwość to przesunięcia w budżecie. I to właśnie w tym drugim przypadku niewykluczone są modyfikacje obecnych świadczeń socjalnych oraz różnego rodzaju dodatków

Drugim scenariuszem, jaki prawdopodobnie rząd bierze pod uwagę to przesunięcia w budżecie i tu mamy pole do tego, żeby jednak albo zmodyfikować w niektórych przypadkach, albo zaprzestać wypłacania świadczeń. Z politycznego ryzyka rządzący mają również dobre uzasadnienie — musimy być gotowi na najgorsze. Co więcej, wszystkie te świadczenia 500+, kapitał początkowy, 13,14 emerytury pozwoliłyby w znacznym stopniu sfinansować nasze obecne militarne dążenia do wzmocnienia obronności Polski. Trzecią opcją jest po prostu zwiększenie podatków — informuje Mariusz Zielonka. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: