To pewne. Podwójna emerytura 2022 wpłynie na konta tylko tych seniorów. Sam wniosek nie wystarczy

Na tych seniorów czeka podwójna emerytura. Mogą ją otrzymać, jeśli spełnią określone warunki. Niestety, nie wystarczy wniosek. Liczy się m.in. zawód oraz staż pracy. Wyjaśniamy, na których szczęśliwców czeka podwójna emerytura 2022 i jak ją otrzymać.

Kiedy zbliża się wiek emerytalny, wielu obywateli obawia się świadczenia, które od tej pory będzie im wypłacane. To dlatego, że kwota zazwyczaj nie jest zadowalająca i znacząco odbiega od pensji, którą do tej pory im wypłacano. Seniorom przysługuje wiele dodatkowych świadczeń. Aby poprawić ich sytuację materialną, wprowadzono 500 plus dla seniora, czternastą i trzynastą emeryturę, a nawet dodatek, którego nie wypłaca ZUS, czyli 200 złotych do emerytury co miesiąc. Jest jeszcze jedna szansa na dodatkowy zastrzyk gotówki. Niektóre grupy emerytów mogą dostać aż dwie emerytury.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Podwójna emerytura dla służb mundurowych i zmiana zasad jej przyznawania

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie może wypłacać dwóch emerytur. Jeśli jednak senior pobiera już świadczenie z ZUS, ma szansę na drugą emeryturę z innego źródła. W przypadku służb mundurowych wypłaca ją ZER MSWiA. W związku z tym na konto emerytów wpływają dwie emerytury: cywilna i mundurowa. Niestety, do niedawna niemal wszyscy policjanci i żołnierze mogli pobierać oba świadczenia. Obecnie dotyczy to tylko tych osób, które rozpoczęły służbę po 1999 roku. Pozostali muszą zadecydować, czy bardziej opłaca im się emerytura z ZUS, czy z ZER MSWiA.

Podwójna emerytura dla osób, które mieszkają za granicą. Tam również dostaną świadczenie

Jeśli emeryt w przeszłości pracował za granicą, to również ma szansę na pobieranie podwójnego świadczenia. Przysługuje mu bowiem emerytura z ZUS za pracę wykonywaną w Polsce i emerytura z kraju, w którym również pracował na swoje utrzymanie. Jeśli praca była legalna i udokumentowana - senior powinien złożyć wniosek o status emeryta w dwóch miejscach. Trzeba pamiętać, że wiek emerytalny może się różnić w zależności od kraju. Niezbędny jest też wniosek z prośbą o przeliczenie wysokości świadczenia za pracę wykonywaną za granicą.

Osoby, które przebywają za granicami Polski, mogą pobierać emeryturę z ZUS bez konieczności powrotu do kraju. Wystarczy spełnić jeden z dwóch warunków:

  • zamieszkiwanie za granicą w chwili uzyskania prawa do świadczenia,
  • wyjazd z Polski na stałe do jednego z państw członkowskich UE, EFTA lub innego państwa umownego dopiero po przyznaniu świadczenia.

Podwójna emerytura dla tych, którzy płacili składki w KRUS

O dodatkową emeryturę można też zadbać samemu wcześniej. Jeśli senior opłacał składki w ZUS i KRUS, to może pobierać emeryturę z obu miejsc. Oprócz złożenia wniosku w obu miejscach, warunkiem jest opłacanie składek w KRUS przez minimum 25 lat.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: