Dodatek osłonowy. Kiedy wypłaty? Nie każdy otrzyma pieniądze w tym samym terminie. "To kpina"

Zakończyła się pierwsza tura przyjmowania wniosków o dodatek osłonowy. Środki te mają dla wielu gospodarstw domowych zrekompensować podwyżki prądu i gazu w związku z szalejącą inflacją. Już wkrótce na kontach wnioskujących pojawi się dodatek osłonowy. Kiedy wypłata? Nie dla każdego będzie to ten sam termin.

Interesujesz się modą? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czeka nas kolejny wzrost inflacji? Ekspert wyjaśnia

Osoby, które pierwszą ratę dodatku chciały otrzymać do końca marca 2022 roku, miały czas na złożenie wniosku do 31 stycznia. Ci, którzy nie zdążyli zrobić tego w tym terminie, nadal mają szansę na uzyskanie dopłaty do prądu. Trzeba jednak pamiętać, że poza wnioskiem niezbędne jest spełnienie określonych kryteriów dochodowych. 

Dodatek osłonowy. Kiedy wypłata? Pierwsze raty już wkrótce na kontach 

Wiele osób miało obawy dotyczące terminów wypłat dodatków w związku z postulatami samorządów. Ministerstwo Klimatu i Środowiska jednak uspakaja: 

Do 31 marca 2022 r. samorządy muszą wypłacić pierwszą ratę pieniędzy z dodatku osłonowego wnioskodawcom, którzy złożyli wnioski w terminie do 31 stycznia 2022 r.

Warto podkreślić słowo "do 31 marca". Oznacza to bowiem, że środki mogą trafić na konta wnioskujących szybciej niż z ostatnim dniem miesiąca. W wielu regionach termin ten może się różnić. Warto śledzić komunikaty wydawane przez Gminne i Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej oraz urzędy gminy, w których możemy znaleźć dokładną datę wypłaty dodatku osłonowego. 

Wciąż można złożyć wniosek o wypłatę dodatku osłonowego

Gospodarstwa spełniające kryteria dochodowe uprawniające do wypłaty dodatku wciąż mogą ubiegać się o środki z tego tytułu. To właśnie od nich uzależniona jest również wysokość dodatku osłonowego. Może on wynosić bowiem od 400 zł do 1437,5 zł w skali roku. Osoby przekraczające próg dochodowy otrzymają dodatek, jednak pomniejszony zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Minimalna kwota wypłaty wynosi 20 zł.

Czas na składanie wniosków mija wraz z końcem października. Osoby, które złożą go w tym terminie, mogą liczyć na wypłatę dodatku w jednej transzy. 

Nie wszyscy popierają zasady przyznawania dodatku

Wiele osób zauważa, że kryteria uprawniające do wypłaty dodatku osłonowego wspierają nieliczną grupę osób, a ze skutkami inflacji musimy borykać się wszyscy: 

Ten dodatek to kpina. (...) Małżeństwo emerytów, dwie niskie emerytury, razem 3 tys. zł miesięcznie, czyli 36 tys. rocznie. Przy inflacji 10% roczny dochód będą mieli mniejszy o 3600 zł, a ten żałosny dodatek to 600 zł rocznie, czyli 3000 zł w plecy i jeszcze trzeba będzie do MOPS-u łazić ze stertą kwitów, by go dostać.
Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 zł. To żart oczywiście. 20 zł w skali roku! Już lecę składać wniosek, bo tylko tyle mogę uzyskać.
2100 netto to nawet nie jest minimalna na rękę, bo i ta jest wyższa

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: