Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Wprowadzone zmiany podzieliły Polaków. "Gdzie my żyjemy?"

Od 2022 roku ponowne przeliczenie emerytury obowiązuje na zmienionych zasadach. Choć miały one ujednolicić system, to jak się okazuje - wiele osób podzieliły. Nie dla każdego bowiem nowe zmiany są korzystne.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Gawkowski: PiS szuka trików i sztuczek finansowych, które mają sprowadzić pieniądze do budżetu

Tablice dalszego średniego trwania życia sporządzane przez GUS to podstawa uprawniająca do złożenia wniosku o ponowne przeliczenie emerytury. Pandemia koronawirusa, a wraz z nią zwiększona liczba zgonów spowodowała, że we wszystkich przedziałach wiekowych uległy one zmianom. Dla seniorów oznacza to szansę na zwiększenie comiesięcznego świadczenia. Jednak nie dla wszystkich. Od 2022 r. zmieniły się bowiem zasady rozpatrywania wniosków. 

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury 2022. Te osoby mają szansę na podwyżki 

ZUS zalały wnioski od emerytów, którzy chcieliby uzyskać większe świadczenie. Taką możliwość mają jednak jedynie osoby, które: 

  • osiągnęły lub osiągną wiek emerytalny do 31 marca 2022 roku,
  • osiągnęły wiek emerytalny wcześniej, jednak nadal pracowały, a zatem ich składki były regularnie ściągane, stale powiększając kwotę na koncie ubezpieczonego,
  • urodziły się po 31 grudnia 1948 roku, a więc emerytury będą wyliczane według nowych zasad.

Od 2022 roku zaszły pewne zmiany. Wniosek o ponowne przeliczenie na określonych zasadach

Rząd chcąc ujednolicić system dla osób z tzw. starego i nowego systemu, wprowadził pewne zmiany. Największą z nich jest możliwość przeliczania emerytury dla pracujących seniorów nie raz na kwartał, jak dotychczas, a raz na rok. Ta grupa może odczuć zatem straty. Ponadto podczas przeliczania świadczenia nie będą już brane pod uwagę okresy składkowe i nieskładkowe, a jedynie składkowe. Dokładniej po 1,3 proc. z tytułu każdego roku składkowego.

Co na to seniorzy? Wiele z nich czuje się oburzonych 

Każde zmiany mają swoich przeciwników i nie inaczej jest w tym przypadku. Wśród komentarzy naszych czytelników możemy znaleźć wiele zdań krytykujących nowy system: 

Przepisy odnośnie jakichkolwiek finansów ulegają ciągłym zmianom i to na coraz gorsze. Stałe zmieniają procenty, kwoty waloryzacji, zasiłków itp. Obiecują 13 i 14 każda w innej kwocie. Gdzie my żyjemy i na co możemy liczyć. Czy starczy nam na opłaty, czy lekarstwa a ile pozostanie na życie? 
Jest to grabież pracujących emerytów przez państwo polskie w majestacie prawa! Trzeba to natychmiast zmienić Ustawą Sejmową! Tak dalej być nie może, bo to okradanie emerytów jest niesprawiedliwe!
Wszystko pięknie jak płacisz składki. Osiągasz wiek emerytalny i najlepiej byłoby jakbyś zszedł z tego świata na drugi dzień. Ludzie ciężko pracowali na godną starość i co dostają w zamian. Wegetację!

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: