Kiedy wypłata 13 emerytury 2022? Ci seniorzy muszą złożyć wniosek, inaczej nie dostaną pieniędzy

Wiemy, kiedy wypłata 13 emerytury 2022. To już niedługo. Świadczenie nie wymaga składania wniosku, ale jak się okazuje - są wyjątki. Wyjaśniamy, jak otrzymać ten zastrzyk gotówki i kiedy trafi na konta seniorów. Trzynastka wynosi w tym roku więcej niż kiedykolwiek.

Rząd w tym roku zadecydował, że na konta seniorów trafi nie tylko trzynasta, ale i ponownie - czternasta emerytura. Ta pierwsza zostanie wypłacona już niedługo. Wiemy, że wynosi więcej niż rok temu. Przysługuje niemal wszystkim emerytom, ale okazuje się, że wniosek może być potrzebny, aby ją otrzymać. Dotyczy to tylko niektórych seniorów. Wyjaśniamy, o co chodzi i przypominamy, kiedy wypłata świadczenia.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

13 emerytura 2022. Kto otrzyma świadczenie? Nie przysługuje wszystkim seniorom

Trzynasta emerytura jest wypłacana "z urzędu" a więc wpłynie na konta wraz z podstawową emeryturą. Wypłacona będzie raz w roku i otrzymają ją osoby uprawnione do:

  • emerytury – w tym emerytury pomostowej, okresowej emerytury kapitałowej i emerytury częściowej,
  • renty z tytułu niezdolności do pracy – w tym renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent wypadkowych,
  • renty szkoleniowej,
  • renty socjalnej,
  • renty rodzinnej,
  • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,
  • świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych,
  • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
  • świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.

Niestety, tyczy się to tylko seniorów, którzy na dzień 31.03.2022 będą posiadali status emeryta.

13 emerytura 2022. Potrzebny wniosek? Niektórzy muszą się pospieszyć

Wniosek o 13 emeryturę nie jest potrzebny, jednak potrzebny jest status emeryta. Jeśli seniorka ukończyła 60 lat, a senior 65 - muszą wnioskować o status emeryta w urzędzie. Dopiero po otrzymaniu pozytywnej decyzji i przyznania im emerytury mogą oczekiwać "trzynastki". Tak zwani "nowi" emeryci, którzy nie złożą wniosku w ZUS w terminie, nie otrzymają dodatkowego zastrzyku gotówki. Formularz znajduje się tutaj.

13 emerytura 2022 kiedy wypłata? Wiemy ile wynosi 13 emerytura 2022

Trzynasta emerytura 2022 będzie wyższa niż w 2021 roku. Ze względu na to, że wzrosła najniższa emerytura — wyższa będzie również "trzynastka". Świadczenie wzrosło o 7 procent w stosunku do ubiegłego roku. Na konta seniorów wpłynie więc 1338,44 zł brutto, czyli 1217,98 złotych "na rękę". Wypłaty planowane są na kwiecień 2022. Wypłacone będą razem z emeryturą kwietniową.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: