Będzie dofinansowanie za przyjęcie uchodźców? To ponad 1000 złotych miesięcznie. "Wszystko kosztuje"

Możliwe jest dofinansowanie za przyjęcie uchodźców w związku z wojną w Ukrainie. Rząd chce wspomóc osoby, które okazały pomoc Ukraińcom. Projekt ustawy może wejść w życie bardzo niedługo. Wyjaśniamy, na czym polega projekt, o którym poinformował premier Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki w piątkowej rozmowie na antenie Polsat News oznajmił, że zaproponowano ustawę mającą na celu pomoc osobom, które przyjęły pod swój dach Ukraińców. Dofinansowanie wyniosłoby ponad 1000 złotych i rekompensowałoby koszty poniesione za wyżywienie, czy prąd. Dofinansowanie za przyjęcie uchodźców mogłoby zachęcić kolejne osoby do pomocy potrzebującym.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Kolejne grupy uchodźców z Ukrainy trafiają do Polski. Niektórzy przyjeżdżają pociągami

Dofinansowanie za przyjęcie uchodźców jest możliwe. Premier mówi o konkretnym projekcie

W piątkowej rozmowie na łamach Polsat News, premier Morawiecki wypowiedział się na temat sytuacji uchodźców z Ukrainy i podziękował Polakom za tak dużą pomoc okazaną przyjezdnym. Zapowiedział, że w związku z kosztami, które ponoszą osoby przyjmujące uchodźców pod swój dach, przygotowano projekt ustawy. Zapowiedział, że trafi do Sejmu na dniach:

Chcemy też tę pomoc zamienić w pomoc systemową - dlatego zaproponowaliśmy ustawę - która powinna trafić na najbliższe posiedzenie Sejmu

Jaki zapasy warto mieć w razie nieprzewidzianej sytuacji? Te produkty lepiej posiadać w zanadrzu Te produkty warto mieć zawsze "na wszelki wypadek"

Ile wyniesie dofinansowanie za przyjęcie uchodźców? To ponad 1000 złotych miesięcznie

Premier Mateusz Morawiecki zdradził, ile wynosiłoby dofinansowanie, biorąc pod uwagę obecne ceny.

(...) żeby osoby, które będą przyjmowały uchodźców wojennych z Ukrainy, otrzymywały ze strony państwa 40 zł np. dziennie za daną osobę, bo to wszystko kosztuje przecież - wyżywienie, ciepło

Jeśli pomnożymy 40 złotych dziennie przez średnią liczbę dni w miesiącu, to oznacza, że osoby wspierające uchodźców mogłyby liczyć na około 1200 złotych miesięcznie

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury Wniosek o przeliczenie emerytury. Zmiany podzieliły Polaków

Kiedy dofinansowanie za przyjęcie uchodźców wejdzie w życie? Jak można pomóc?

Póki co nie wiadomo kiedy dofinansowanie wejdzie w życie. Ze względu na obecną sytuację w Polsce, możliwe, że ustawa zostanie zatwierdzona w trybie przyspieszonym. Najnowsze dane z 6.03.2022 mówią o tym, że granicę Polski przekroczyło już milion uchodźców z Ukrainy. Poniżej publikujemy linki do artykułów, w których opisujemy, jak można im pomóc. 

Legalna praca dla Ukraińców w Polsce. Jest decyzja rządu
Her Impact oferuje Ukrainkom pomoc w szukaniu pracy
Jak przyjąć uchodźcę z Ukrainy do domu? Chęć niesienia pomocy może zgłosić każdy
"BlaBlaCar" udostępnił opcję przewozu uchodźców za darmo spod granicy
Jak nie rozmawiać z uchodźcami? Psycholog: Nie dopytujmy o szczegóły przebiegu zdarzeń

Więcej o: