Nie tylko PIT-0 i emerytura bez podatku. Te ulgi dla seniorów 2022 nie są popularne, a ułatwiają życie

W 2022 roku seniorzy mogą skorzystać z wielu ulg. Najnowsze z nich to PIT-0 i emerytura bez podatku. Są jednak również inne, które można uwzględnić w zeznaniu podatkowym za 2021 rok. To mało popularne, ale ułatwiają życie i co najważniejsze - pomagają zaoszczędzić.

Najniższa emerytura obowiązująca od marca 2022 wynosi 1338,44 zł brutto. To więcej niż rok temu, ale dla wielu seniorów nadal zbyt mało. Rząd stara się wspierać seniorów finansowo, proponując kolejne świadczenia. Oprócz trzynastej emerytury w tym roku wypłaci również czternastą emeryturę. Seniorzy mogą ubiegać się też o 500 plus dla seniora, a także 200 złotych do emerytury, którego nie wypłaci ZUS. Jedną z największych zmian wynikających z Nowego Polskiego Ładu jest jednak ulga dla seniorów PIT-0. Wielu emerytów skorzysta też z emerytury bez podatku. Okazuje się, że ulg, z których mogą skorzystać najstarsi obywatele, jest o wiele więcej. Podpowiadamy, z których warto skorzystać.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Polski Ład. Na jakie pułapki trzeba uważać przy jednoosobowej działalności gospodarczej?

PIT-0 i emerytura bez podatku. Na czym polegają te ulgi dla seniorów?

Nowy Polski Ład wprowadził w 2022 roku PIT-0. Co to oznacza? Jak czytamy na stronie gov.pl, pracujący seniorzy, którzy czasowo zrezygnują z pobierania emerytury, będą zwolnieni z PIT do ok. 85,5 tys. zł. Dodatkowo ci, którzy rozliczą się na skali podatkowej, skorzystają też z kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 tys. zł. Ulga dotyczy kobiet w wieku powyżej 60. lat i mężczyzn powyżej 65.

Oprócz tej ulgi nowością jest też emerytura bez podatku. Dotyczy świadczeń emerytalnych do kwoty 2500 zł brutto. Seniorzy, którzy mają najniższe dochody, zyskają zatem na tej ustawie.

Ulgi dla seniorów 2022. Emeryci mogą zaoszczędzić na biletach i lekach i RTV

Najstarsi seniorzy mogą skorzystać ze specjalnej ulgi na leki. Jak informuje gov.pl, bezpłatnie leki przysługują wszystkim seniorom 75+, których obejmuje ubezpieczenie zdrowotne. Ukończenie 75. roku życia weryfikowane jest na podstawie numeru PESEL lub daty urodzenia (w przypadku osób bez numeru PESEL). Bezpłatne leki przysługują od dnia 75. urodzin pacjenta.

Seniorzy mogą także liczyć na ulgi, które dotyczą przejazdów komunikacją miejską. Osobom, które ukończyły 70. rok życia, przysługuje prawo do przejazdów bezpłatnych.

Istnieje też tzw. ulga abonamentowa w przypadku sprzętów RTV. Osoby, które ukończyły 75 lat są zwolnione z opłat abonamentowych. Zwolnienie to przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dana osoba ukończyła 75 lat. 

Ulgi dla seniorów 2022, które można rozliczyć w zeznaniu podatkowym za 2021 rok

Ulgami nazywamy również te udogodnienia, które pozwalają zaoszczędzić pieniądze podczas rozliczenia zeznania podatkowego. Ustawowy termin na złożenie PIT dla większości osób fizycznych to 30 kwietnia. W zeznaniu podatkowym w przypadku seniorów warto uwzględnić ulgi takie jak:

  • ulga rehabilitacyjna
  • ulga na leki

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: