Emerytura stażowa w końcu wejdzie w życie? Prace nad ustawą trwają. "Inne były obietnice wyborcze"

Prezydent o emerytury stażowe obiecywał już w 2015 roku. Minęło 7 lat, a projekt w tej sprawie dopiero niedawno trafił do Sejmu. Wiadomo już, od kiedy emerytura stażowa miałaby obowiązywać oraz kto byłby do niej upoważniony.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy stać nas na emerytury stażowe?

Obecnie powszechny wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wiele osób jest zdania, że powinna być możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę zgodnie z wypracowanym stażem. Tzw. emerytury stażowe, choć obiecane zostały już podczas pierwszej kampanii wyborczej prezydenta Andrzeja Dudy, to dopiero niedawno projekty w ich sprawie trafiły do Sejmu. Pierwszy z nich nie trafił tam jednak z inicjatywy prezydenta. 

Emerytury stażowe według Solidarności. Jak miałaby wyglądać wcześniejsza emerytura? 

Jako pierwszy do Sejmu został wniesiony obywatelski projekt "Solidarności". Przewiduje on, że emerytura stażowa byłaby możliwa dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku, jeśli ich okresy składkowe oraz nieskładkowe wynosiłyby 35 lat w przypadku kobiet lub 40 lat dla mężczyzn. Co więcej, świadczenie nie mogłoby być niższe od aktualnie obowiązującej minimalnej emerytury. Pierwsze czytanie projektu odbyło się 15 grudnia 2021 roku, jednak od tamtej pory brak nowych informacji w sprawie dalszych postępów nad pracami. 

W Sejmie trwają pracę nad projektem prezydenta. Zgodnie z nim miałyby zostać wprowadzone emerytury stażowe 2023 

Swoją wersję emerytur stażowych przedstawił także prezydent. Do Sejmu trafił projekt, który przewiduje, że byłby one możliwe po 39 latach pracy dla kobiet oraz 44 latach pracy dla mężczyzn. Warunkiem zyskania prawa do świadczenia byłoby osiągnięcie kapitału umożliwiającego wypłatę środków w wysokości co najmniej najniższej emerytury. Prezydencki projekt zakłada, że ustawa zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku.

Polacy chcą emerytur stażowych, ale warunki jej przyznawania ich oburzają 

Wiele osób zwraca uwagę nie tylko na fakt, że emerytury stażowe miały już dawno zostać wprowadzone. Część komentujących zauważa też, że wiek uprawniający do przejścia na wcześniejszą emeryturę zgodny z prezydenckim projektem nie będzie po prostu opłacalny: 

Inne były obietnice wyborcze, my stanęliśmy jesteśmy na wysokości zadania w chwili wyborów i jesteśmy jedyną grupą, której nie został spełniony priorytetowy program wyborczy (nie było tam też mowy o 39 i 44 latach pracy), nie zmienia się umowy po jej podpisaniu
Po 44 latach pracy to ja będę miał 66 lat życia
Ile jeszcze będziemy czekać

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl,kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: