Tyle trafi na konta seniorów z ZUS. Waloryzacja emerytur 2022 - tabela. Kolejny zastrzyk gotówki w kwietniu

Waloryzacja rent i emerytur 2022 to szansa dla części seniorów na podwyżkę comiesięcznego świadczenia. Wiemy, jakie kwoty trafią już w tym miesiącu na konta emerytów. Na tym jednak dobrych informacji nie koniec, gdyż kolejna niespodzianka czeka na tę grupę już w kwietniu.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Co dalej z programami socjalnymi PiS-u?

Część emerytów już otrzymała na swoje konta wyższe świadczenia, niektórzy będą musieli jeszcze chwilę zaczekać. Wypłata zwaloryzowanych emerytur i rent rozpoczęła się wraz z początkiem marca. Jednak nie tylko w tym miesiącu seniorzy mogą być miło zaskoczeni. W kwietniu ich wypłaty będą bowiem jeszcze większe. 

Dorota Gardias Dorota Gardias zdradza swoją najskuteczniejszą terapię na świecie

Ile seniorzy dostaną z ZUS? Waloryzacja emerytur 2022 — tabela netto

Coroczna waloryzacja świadczeń to dla seniorów szansa na większe wypłaty. W tym roku będą one wyższe o 7 proc. Jest to rekordowy wskaźnik na przestrzeni ostatnich lat. Dla niektórych oznacza to wzrost emerytury bądź renty nawet o 180 zł. Jakie dokładnie kwoty trafią w marcu do emerytów? Wymienione zostały one w tabeli znajdującej w galerii na początku artykułu. 

Waloryzacja rent i emerytur 2022. Czy naprawdę wspomoże to domowy budżet?

Część osób obawia się jednak, że mimo rekordowego wskaźnika podwyżki mogą być nieodczuwalne. Wszystko za sprawą rosnącej inflacji, która w styczniu wyniosła 9,2 proc. Na tym może jednak nie być koniec. Według przewidywań ekspertów w kwietniu jej próg może przekroczyć 10 proc. W takiej sytuacji waloryzacja nie wpłynie realnie na poprawę domowego budżetu. 

Koniec 500 plus? Rząd ogłosił zmiany. Według Super Biznesu dla seniorów może to być zła wiadomość Koniec 500 plus? Rząd ogłosił zmiany. Co oznacza to dla seniorów?

W kwietniu wypłacona zostanie natomiast 13 emerytura 2022. Część seniorów otrzyma ją w maju

Trzynastkę otrzymają wszyscy seniorzy niezależnie od wysokości otrzymywanych świadczeń. Wystarczy, że na dzień 31 marca, będą miały one prawo do emerytury lub renty. Żaden wniosek w ZUS nie jest potrzebny, gdyż środki zostaną wypłacone uprawnionym automatycznie. 13 emerytura została zwolniona z podatku, dzięki czemu trafi ona do wszystkich w jednakowej wysokości, czyli 1217,98 zł netto. Seniorzy mogą spodziewać się ich wraz z kwietniowymi wypłatami emerytur i rent. Osoby pobierające świadczenia i zasiłki przedemerytalne, trzynastkę będą miały wypłacone w maju. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: