Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Od 15 lutego 2022 r. obowiązuje nowy wzór wniosku o wypłatę dodatku osłonowego. Co ciekawe zostało w nim zmienione tylko jedno słowo. Lecz zmiana jest znaczące. Wyjaśniamy dlaczego.
Komu przysługuje dodatek osłonowy? Wszystko zależy od wysokości dochodu gospodarstwa domowego. Maksymalnie można uzyskać:
Rodziny, które ogrzewają gospodarstwa węglem, mogą liczyć na dodatek wyższy od 100 do 287 złotych.
Warto wiedzieć o tym, że pomimo zmiany gminy mogą wciąż stosować stary formularz wniosku aż do wyczerpania jego zapasów. Muszą jedynie dostosować go do obecnego wzoru. Jest to możliwe dlatego, że zmiana dotyczy ona tylko jednego słowa. Marnotrawstwem byłoby skierowanie na przemiał setek tysięcy wydrukowanych przez gminy w całej Polsce poprzednich wniosków ze względu na jedynie jedno słowo.
W aktualizowany wniosku o dodatek osłonowy nowym elementem jest zastąpienie słowa „wpisane" słowem „zgłoszone". Dzięki tej małej zmianie ustawodawca wyeliminował konieczność czekania na dokonanie wpisu zgłoszenia pieca węglowego do CEEB. Niestety może to trwać nawet 6 miesięcy. Według poprzednich przepisów oznaczało to, że aż do wpisania pieca do CEEB, nie można wypłacić podwyższonego dodatku osłonowego.
Wnioski o dodatek osłonowy możemy składać jednakowo w swojej gminę jak i przez internet. Druga opcję mają jednak osoby posiadające tzw. Profil Zaufany.
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina