500 plus może zostać zlikwidowane? Wszystko przez agresję Rosji na Ukrainę

W ostatnim czasie w internecie pojawiły się informacje o tym, że 500 plus może zostać zlikwidowane lub ograniczone. Okazuje się, że sprawa ta naprawdę może być analizowana wszystko przez agresje Rosji na Ukrainę. Niestety seniorzy też nie mogą czuć się bezpieczenie, pod lupę idą trzynastka i czternastka.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Od początku funkcjonowania programu 500 plus wydano na niego ponad 156 mld zł. Tak wynika z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Obsługa wypłat pochłonęła w tym czasie natomiast 1,8 mld zł. Okazuje się, jednak że wypłata świadczenia w kolejnych lata może być zagrożona.

Zobacz wideo

500 plus dla dzieci, 500 plus dla seniora i 500 plus dla Ukraińców zostaną wstrzymane? Pieniądze miałyby puść na zbrojenie kraju

Nasz rząd planuje w przyszłym roku zwiększyć wydatki na zbrojenia. Wszystko to przez agresje Rosji na Ukrainę. Wcześniej na ten cel przeznaczone miało zostać 2,3 proc. PKB, jednak w tej sytuacji planowane jest zwiększenie jej nawet do 3 proc. Według informacji podanych w „Dziennik Gazeta Prawna" Mateusz Morawiecki chciałby, aby było to nawet 4 proc. PKB.

Likwidacja 500 plus i 14 emerytury? Czy Polska uchroni się przed zabraniem świadczeń?

Wyżej wspomniany dziennik w swoim artykule informuje o tym, że nasz rząd zabiega o zwiększenie wydatków na obronność w ramach Unii Europejskiej. Niestety to może nie wystarczyć. Część ekspertów finansowych uważa, aby uzyskać na ten cel, dodatkowe pieniądze mogą być zagrożone wypłaty dodatków socjalnych. Tak na ten temat wypowiedział się Mariusz Zielonka z Konfederacji Lewiatan w rozmowie z Super Expressem:

Drugim scenariuszem, jaki prawdopodobnie rząd bierze pod uwagę to przesunięcia w budżecie i tu mamy pole do tego, żeby jednak albo zmodyfikować w niektórych przypadkach, albo zaprzestać wypłacania świadczeń. Z politycznego ryzyka rządzący mają również dobre uzasadnienie — musimy być gotowi na najgorsze. Co więcej, wszystkie te świadczenia 500+, kapitał początkowy, 13,14 emerytury pozwoliłyby w znacznym stopniu sfinansować nasze obecne militarne dążenia do wzmocnienia obronności Polski. Trzecią opcją jest po prostu zwiększenie podatków.

W socjal mediach zawrzało na temat zawieszenia świadczeń. 14 emerytura i 13 emerytura mogą zostać zawieszone?

Na Twitterze możemy przeczytać ciekawą wymianę zdań na temat źródła dodatkowych środków na obronność naszego kraju. Jeden z rozmówców uważa, że to 13-tka i 14-tka powinny być zawieszone. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze powinny pokryć koszty związane z większymi wydatkami na zbrojenie kraju.

Więcej o: