Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Zostałeś zwolniony lub postanowiłeś zrezygnować z pracy? Możesz zacząć ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych. Zanim go otrzymasz, musisz jednak spełnić kilka warunków i złożyć odpowiednie dokumenty w urzędzie pracy.
Jeśli w wyniku straty lub rezygnacji z pracy chcesz starać się o otrzymanie zasiłku dla bezrobotnych, to musisz wykonać kilka kroków. Pierwszym z nich będzie zarejestrowanie się w urzędzie pracy i udowodnienie, że przez minimum 365 dni w okresie 18 miesięcy przed rejestracją było się zatrudnionym. Praca ta powinna była być wykonywana na podstawie umowy o pracę, a wynagrodzenie nie niższe niż minimalna stawka. Do stażu pracy nie wliczają się okresy urlopu pracowniczego bezpłatnego, który był dłuższy niż 30 dni. Brane pod uwagę są jednak urlopy wychowawcze, odbywanie zasadniczej służby wojskowej i pobierane renty z tytułu niezdolności do pracy.
Wysokość zasiłku dla bezrobotnych zależy od udokumentowanego stażu pracy, więc:
Pierwsze 3 miesiące:
Po 3 miesiącach:
Zasiłek dla bezrobotnych zwykle przyznawany jest na czas 6 miesięcy. Istnieją jednak sytuacje, kiedy pomoc tę można stracić. Utratę prawa do zasiłku dla bezrobotnych może nas czekać, jeżeli odmówiliśmy podjęcia pracy wskazanej przez Powiatowy Urząd Pracy. Ponadto, jeżeli nie wzięliśmy udziału w szkoleniu lub stażu. Osoby, które podejmą zatrudnienie, również stracą zasiłek.
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.