Emerytura po mężu jest wypłacana nie tylko kobietom, ale nie każdy chce ją pobierać. "To jakiś absurd"

Emerytura po mężu to świadczenie, które przysługuje nie tylko wdowie. Tak zwana renta rodzinna jest wypłacana bliskim osobom zmarłego lub zmarłej. Niestety, nie wynosi 100 procent, w związku z tym nie opłaca się każdemu. Jak ją otrzymać i czy można z niej zrezygnować? Podpowiadamy.

Emerytura po mężu, czyli renta rodzinna jest wypłacana osobom najbliższym z otoczenia osoby zmarłej. Może przysługiwać jednej osobie, ale nie tylko. Im więcej jest świadczeniobiorców, tym bardziej zmienia się kwota świadczenia, która nigdy nie jest równa 100 procent. W związku z tym niektórzy nie chcą jej przyjąć, ponieważ taka forma pomocy finansowej nie jest dla nich korzystna. To nie jedyny kontrowersyjny warunek, który muszą spełnić. Podpowiadamy, ile wynosi emerytura po mężu i jakie są zasady jej otrzymania.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Szymon Hołownia odpowiada na pytania o program

Ile wynosi emerytura po mężu? Wszystko zależy od wnioskujących

Emerytura po mężu w przypadku wdowy wynosi 85 procent świadczenia zmarłego. Niestety, wnioskować może więcej osób. W takich sytuacjach renta rodzinna jest równa:

  • przy pobieraniu renty przez jedną osobę - 85 proc. świadczenia,
  • przy pobieraniu renty przez dwie osoby - 90 proc. świadczenia,
  • przy pobieraniu renty przez trzy osoby lub więcej - 95 proc. świadczenia.

Na naszym profilu w mediach społecznościowych zawrzało:

To jakiś absurd!
Niedługo każą dopłacać do tych emerytur... człowiek totalnie się nie może przygotować na przyszłość, bo nie wie co go czeka..
to są pieniądze WYPRACOWANE powinno być 100% dla rodzin

Co musi zrobić wdowa, aby otrzymać emeryturę po mężu? Komu przysługuje renta rodzinna?

Renta rodzinna należy się m.in. rodzicom, rodzeństwu, czy dzieciom osoby zmarłej. W przypadku małżonki, lub małżonka zasady są ściśle określone i mogą budzić kontrowersje. Emerytura po mężu jest wypłacana wyłącznie osobie, która:

  • osiągnęła wiek 50 lat
  • w chwili śmierci męża nie była zdolna do pracy,
  • skończyła 50 lat lub stała się niezdolna do pracy w ciągu 5 lat od śmierci męża, lub do momentu zakończenia opieki nad dzieckiem uprawnionym do renty rodzinnej,
  • wychowuje dziecko (poniżej 16 roku życia lub 18 roku życia, jeśli kontynuuje naukę) uprawnione do otrzymania renty rodzinnej po zmarłym,
  • wychowuje uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym dziecko ze stwierdzoną trwałą niezdolnością do pracy lub samodzielnej egzystencji.

Co więcej, taka osoba musi zrezygnować z własnego świadczenia. Z tego powodu wiele osób nie wnioskuje o rentę rodzinną. Co prawda, ZUS deklaruje że w przypadku składania wniosku akceptuje go tylko wtedy, jeśli rozwiązanie jest bardziej korzystne.

Czy emerytura po mężu będzie niższa? Ten pomysł może spodobać się obywatelom

Ciekawostką jest, że Koalicja Obywatelska zaproponowała niedawno rozwiązanie dla tej sytuacji. Ich zdaniem świadczenie powinno być wypłacane w wysokości 25 procent bez konieczności zabierania własnego świadczenia. Póki co nie wiadomo, czy taki projekt ma szansę wejść w życie.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, https://kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: