Ponowne przeliczenie emerytury 2022. W tym roku jeszcze więcej wniosków zostanie odrzuconych

Jeszcze niedawno było bardzo głośnio o dość licznej grupie seniorów w całej Polsce starających się o ponowne przeliczenie emerytury 2022. Wpływ miały no to nowe tablice opublikowane przez GUS. Większość wniosków była odrzucana, a teraz ta nieliczna grupa, której wnioski zostały przyjęte, musi szykować się na niekorzystne zmiany.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W tym roku wszyscy emeryci wciąż aktywni zawodowo mogą stracić w związku ze zmianami, jakie weszły w życie. Niestety osoby te nie będą mogły przeliczać już swojej emerytury tak często jak jeszcze rok wcześniej. Wyjaśniamy, co dokładnie się zmienia.

Zobacz wideo Czy programy socjalne są zagrożone przez koronawirusa?

Dorota GardiasTen makijaż Doroty Gardias działa odmładzająco! Fani: Sztos!

Nowe tablice dłuższego trwania życia zrobiły poruszenie

Główny Urząd Statystyczny ogłosił już jakiś czas temu nową tablicę trwania życia Polaków, która przedstawia przeciętną liczbę miesięcy, jaką mają do przeżycia osoby w wieku od 30 do 90 lat. Najnowsza tablica została przygotowana na podstawie danych o śmiertelności z 2020 r. gdzie śmiertelność z powodu koronawirusa zwiększyła się. Te wskaźniki od kwietnia 2021 roku do marca 2022 będzie wykorzystywał Zakład Ubezpieczeń Społecznych do obliczenia wysokości emerytury osobom, które w tym okresie przejdą na emeryturę i jest ona dużo korzystniejsza niż wcześniejsze tablice.

Ponowne przeliczenie emerytury po 65 roku życia nie dla każdego

Ponowne przeliczenie emerytury kiedy weźmiemy pod uwagę nowe tablice GUS, są dużo korzystniejsze dla seniorów. Prognozowany w nich dalsza długość trwania życia uległa obniżeniu we wszystkich przedziałach wiekowych. Jednak wniosek o przeliczenie mogą złożyć wyłącznie osoby, które:

  • już osiągnęły lub osiągną wiek emerytalny do 31 marca 2022 roku
  • osiągnęły wiek emerytalny wcześniej, jednak nadal pracowały, a zatem ich składki były regularnie ściągane, stale powiększając kwotę na koncie ubezpieczonego
  • urodziły się po 31 grudnia 1948 roku, czyli ich emerytury będą wyliczane według nowych zasad

emerytura po mężu 2022Emerytura po mężu nie tylko dla kobiet. Kwota rozczarowuje

Ponowne przeliczenie emerytury 2022. Seniorzy, którzy spełniają wymagania muszą zmierzyć się ze zmianami

Od teraz ZUS może przeliczyć emeryturę pracującemu seniorowi tylko raz na rok, a nie co kwartał, jak było dotychczas. Stało się tak przez zamiany, jakie zostały wprowadzone przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Straty z tym związane odczują najbardziej seniorzy, których emerytury naliczano według zarobków oraz stażu. Nie będą mogli oni już podwyższyć świadczenia poprzez przeliczenie podstawy jego wymiaru. Dodatkowo do tej pory brane pod uwagę były okresy składkowe i nieskładkowe, a od 2022 roku nie ma możliwości doliczania okresów nieskładkowych. Oznacza to, że przy ponownym przeliczeniu będą liczyć się jedynie okresy składkowe — po 1,3 proc. z tytułu każdego roku składkowego.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: