To pewne! Wiemy kiedy rusza dofinansowanie do fotowoltaiki 2022. Polacy zaoszczędzą aż 1 mld złotych

Polacy mają szansę otrzymać dofinansowanie do fotowoltaiki 2022. Niedługo rusza kolejna edycja rządowego programu "Mój Prąd". Budżet na ten rok jest bardzo wysoki. Podpowiadamy, kto może skorzystać ze wsparcia i ile dokładnie wynosi dofinansowanie do fotowoltaiki 2022.

Program Mój Prąd dotyczy dofinansowania dla mikroinstalacji fotowoltaicznych. W 2021 roku miała miejsce już trzecia edycja programu. Niestety, już po trzech miesiącach niesienia pomocy - zakończono ją ze względu na wyczerpanie budżetu. Już niedługo kolejna edycja, na którą przeznaczono dużą kwotę. Podpowiadamy, kto może skorzystać z programu Mój Prąd i jak otrzymać to dofinansowanie.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Koniec fotowoltaiki w Polsce? Małgorzata Tracz: Nie jest to dobra ustawa

Dofinansowanie do fotowoltaiki 2022. Kto może starać się o wsparcie?

Pomoc finansową mogą otrzymać wszystkie osoby fizyczne wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby, które mają zawartą umowę kompleksową (z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej – OSD, zakładem energetycznym), a jednocześnie regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji. Tyczy się to tylko osób, które są właścicielami:

  • gotowej instalacji fotowoltaicznej podłączonej już do sieci elektroenergetycznej,
  • instalacji fotowoltaicznej o mocy 2-10 kW, przeznaczonej na cele mieszkaniowe

Muszą także wykazać, że są osobami odpowiedzialnymi za:

  • wydatki na instalację poniesionych po 23 lipca 2019,
  • inwestycję, która nie jest rozbudową istniejącej już fotowoltaiki.

Dofinansowanie do fotowoltaiki, czyli program "Mój Prąd". Jak dostać pieniądze?

Wniosek, podobnie jak inne sprawy urzędowe można złożyć przez profil zaufany na stronie www.pz.gov.pl. Oprócz formularza konieczne będzie załączenie dokumentów takich jak:

  • kopia faktury za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej, kopia faktury powinna być opatrzona adnotacją „Zgłoszono do Programu priorytetowego Mój Prąd",
  • dowód zapłaty faktury/oświadczenie o dokonanej wpłacie,
  • zaświadczenie Operatora Sieci Dystrybucyjnej, potwierdzające montaż licznika wraz z numerem Punktu Poboru Mocy, w którym go zainstalowano,
  • oświadczenie o samodzielnym montażu instalacji (tylko w przypadku, gdy instalacja jest montowana samodzielnie, przy założeniu posiadania niezbędnych kwalifikacji).

Kiedy czwarta edycja programu "Mój Prąd"? To już niedługo

W tym roku odbędzie się już czwarta edycja programu, ale będziemy musieli na nią poczekać. Odbędzie się ona w 1 kwartale 2022 roku. Konkretnej daty nadal nie podano. W 2022 roku będzie można uzyskać dofinansowanie w wysokości 3000 złotych, tak jak w roku poprzednim. Są jednak spekulacje, że ze względu na inflację dotacja będzie wyższa. Cały budżet przeznaczony na program ma wynieść aż 1 mld złotych. Nowością jest, że w 2022 roku program rozszerzono o:

  • inteligentne systemy zarządzania energią w domu,
  • punkty ładowania (ładowarki do samochodów elektrycznych),
  • magazyny energii elektrycznej,
  • magazyny ciepła i chłodu.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: