14 emerytura 2022: kiedy wypłata? Premier określił dokładny termin. Seniorzy jednak mogą dużo stracić

14 emerytura również i w tym roku zasili konta seniorów. Premier zapewniał, że świadczenie to trafi na konta najpóźniej jesienią. Jest również zła wiadomość. Niewykluczone, że na te dodatkowe pieniądze mają szansę tylko wybrani emeryci.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czternastka w 2021 roku trafiła do aż 9,1 mln emerytów i rencistów. Aby ją otrzymać, nie trzeba było składać wniosku, było ono przyznawane z urzędu. Jak będzie wyglądała sytuacja z czternastą emeryturą w 2022 roku? Wyjaśniamy.

Zobacz wideo Czy nie ma zagrożenia dla płynności wypłacania emerytur?

14 emerytura 2022 kiedy wypłata? Kalkulator emerytury brutto-netto. O ile wzrośnie świadczenie?

Waloryzacja rent i emerytur w tym roku wynieść ma 7%. Jaki będzie miało to wpływ na 14 emeryturę? Kwota świadczenia wyniesie tyle, co wysokość minimalnej emerytury, czyli po marcowej waloryzacji - 1338,44 zł. W 2021 było to 1250,88 zł brutto, czyli 1066,24 zł netto. W 2022 jeżeli najniżej świadczenie emerytalne wyniesie 1338,44 zł brutto, czyli 1217,98 zł netto tyle samo wyniosłyby te świadczenia. Jednak taką kwotę otrzymają jedynie osoby nieprzekraczające swoim świadczeniem podstawowym 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę".

Kiedy wypłata 14 emerytury 2022? Premier ogłosił dokładny termin

14 emeryturę w 2021 roku ZUS rozpoczął wypłacać pod koniec października. Kiedy możemy spodziewać się wypłaty tego świadczenia w tym roku? Premier Mateusz Morawiecki określił termin:

W tym roku także jesienią lub późnym latem otrzymają 14. emeryturę.

Podatek od emerytury 2022: kalkulator. Seniorzy mogą stracić na zmianach

Przez zmiany podatkowe w tym roku stracić może duże grono seniorów. Od nowego roku kwota wolna od podatku została podwyższona do kwoty 30 tys. zł. W związku z tym emerytury do kwoty 2500 zł zostały zwolnione z podatku, a państwo potrąca jedynie 9% na składki zdrowotne. Jeżeli jednak w tym samym czasie na konto seniora wpłynie dwa świadczenia w postaci emerytury podstawowej i czternastki kwota ta zostanie stanowczo przekroczona. Niestety od nadwyżki tej kwoty emeryci oddadzą już 26 procent.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: