Kiedy wypłata 13 emerytury w 2022? Ci seniorzy dostaną dużo mniej pieniędzy niż inni

Kiedy wyplata 13 emerytury w 2022? Mamy dobrą wiadomość. Świadczenie to zasili konta najstarszych obywateli już niedługo. Jest też zła informacja związana ze zmianami podatkowymi. Seniorzy o wyższych świadczeniach mogą przez nie stracić.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W tym roku konta seniorów znowu zostaną zasilone 13 emeryturką. Jednak w związku z Nowym Ładem zaszły w tym świadczeniu zmiany, które mogą nie spodobać się dużej części seniorów.

Zobacz wideo Co dalej z programami socjalnymi PiS-u?

Cameron Diaz Cameron Diaz w szczerym wywiadzie: "Jestem, jak dzikie zwierzę"

Ile wyniesie 13 emerytura w 2022 roku: kalkulator emerytury brutto-netto.

Najniższa emerytura po waloryzacji wzrosła o prawie 88 zł w stosunku do roku 2021 roku. Od 1 marca 2022 roku osoby, które pobierają najniższe świadczenie emerytalne, otrzymają 1338,44 zł brutto, czyli 1217,98 zł netto. Waloryzacja świadczeń o 7 proc. to większe wypłaty nie tylko emerytur, ale także rent i dodatkowych świadczeń takich jak 13 emerytura. Kwota tego świadczenia wyniesie tyle, co wysokość minimalnej emerytury.

Kiedy wyplata 13 emerytury w 2022? To już niedługo

13 emerytura wpłynie na konta już w kwietniu, wraz z podstawowym świadczenie. Pieniądze z tego tytułu otrzymają te osoby, które do 31 marca 2022 r. będą miały ustalone m.in. prawo do emerytury czy renty. Nie trzeba więc składać wniosków, aby ubiegać się o to dodatkowe świadczenie.

DLOSZ/ulgi dla seniorów PIT-0 i emerytura bez podatku. Inne ulgi dla seniorów 2022

Podatek od emerytury 2022: kalkulator. Część emerytów straci na zmianach Polskiego Ładu

Od 1 stycznia 2022 roku kwota wolna od podatku została podwyższona. Wcześniej wynosiła 8 tys. zł, jednak teraz jest to 30 tys. zł. W związku z tym emerytury do kwoty 2500 zł zostały zwolnione z podatku, a państwo potrąca z nich jedynie 9% na składki zdrowotne. Jednak seniorzy mogą dużo stracić jeżeli w tym samym czasie na konto seniora wpłynie dwa świadczenia w postaci emerytury podstawowej i trzynastki. Kwota ta w większości przypadków zostanie przekroczona. Niestety od nadwyżki tej kwoty emeryci oddadzą już 26 procent.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: