Fotowoltaika: dofinansowanie 2022 możliwe na trzy sposoby. Dopłaty nawet do 69 000 zł

Panele fotowoltaiczne to rozwiązanie, które ma pomóc w zmniejszeniu rachunków za prąd. Biorąc pod uwagę noworoczne podwyżki i fakt, że mogą być one jeszcze większe, warto skorzystać z dopłaty do fotowoltaiki. Pieniądze na jej zakup możemy otrzymać aż z trzech programów.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Koniec fotowoltaiki w Polsce? Małgorzata Tracz: Nie jest to dobra ustawa

Osoby, które nie mają jeszcze zainstalowanych paneli fotowoltaicznych, mogą ubiegać się o dotację na ich zakup aż na trzy sposoby. Każdy z nich przewiduje inny rodzaj dofinansowania po spełnieniu określonych warunków. 

Mój Prąd 4.0. Najpopularniejsze dofinansowanie na fotowoltaikę 2022 

Czwarta edycja programu "Mój Prąd" ma wystartować już w kwietniu. Skorzystać z niego będą mogły osoby fizyczne, które w okresie do 31 grudnia 2023 roku zdecydują się na budowę instalacji fotowoltaicznej o mocy od 1 do 10 kW. W trzeciej edycji beneficjenci mogli otrzymać do 3 tys. zł dofinansowania. Na jaką kwotę będą mogli liczyć teraz jeszcze nie wiadomo ostatecznie, natomiast Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że część wnioskujących będzie mogła ubiegać się o wyższą dopłatę:

Wnioskodawca, który oprócz mikroinstalacji fotowoltaicznej zamontuje inne urządzenie wskazane w programie priorytetowym Mój Prąd, będzie mógł liczyć na większe dofinansowanie do instalacji PV, niż wnioskodawca, który zdecyduje się na montaż jedynie instancji PV bez infrastruktury towarzyszącej (np. magazynu energii elektrycznej).

Dopłaty do fotowoltaiki 2022 w ramach programu Czyste Powietrze

W grudniu 2022 roku aż 3422 osób złożyło wniosek o dofinansowanie do fotowoltaiki w ramach programu Czyste Powietrze. Trzecia część programu wystartowała w styczniu 2022. W tym przypadku na wysokość dofinansowania wpływają przede wszystkim dochody ubiegającego się o nie gospodarstwa. Może ono wynieść bowiem: 

  • do 69 tys. zł - przy miesięcznym dochodzie gospodarstwa wieloosobowego do 900 zł, a jednoosobowego do 1200 zł oraz dla osób z prawem do zasiłku,
  • do 37 tys. zł - przy miesięcznym dochodzie gospodarstwa wieloosobowego do 1564 zł, a jednoosobowego do 2189 zł
  • do 30 tys. zł - przy rocznych dochodach do 100 tys. zł. 

Projekty parasolowe na fotowoltaikę. Nie warto zwlekać z wnioskiem dofinansowanie

Z projektów parasolowych finansowanych ze środków unijnych można otrzymać wsparcie o wartości od 60 do 85 proc. kosztów instalacji. Umowę na zakup i instalację fotowoltaiki oraz jej dofinansowanie podpisuje się z samorządem realizującym program parasolowy. Warto jednak zrobić to do 31 marca 2022 roku. Beneficjenci skorzystają wtedy z systemu opustów, dzięki któremu na rachunku otrzymamy rabat za energię i dystrybucję w stosunku 1:0,8 za instalacje o mocy do 10 kW lub 1:0,7 za instalacje o mocy 10-50 kW. 

Senat przyjął bowiem nowelizację, w związku z którą od 1 kwietnia 2022 nowych beneficjentów będzie obowiązywał tzw. system net-billing’u. Oznacza to, że nadwyżka energii wprowadzona do sieci będzie sprzedawana po określonej cenie, a za energię pobraną zapłacimy jak inni odbiorcy.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: