Ulga termomodernizacyjna 2022 nawet do 106 000 zł. Odliczenie tej kwoty jest możliwe tylko w jednym przypadku

Ulga termomodernizacyjna została wprowadzona trzy lata temu i umożliwia odliczenie od PIT znacznej sumy pieniędzy. Mogą z niej skorzystać jednak jedynie osoby, które podjęły działania mające na celu zmniejszenie zużycia energii. Dla niektórych może oznaczać to ulgę nawet do 106 000 zł.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo "Mamy ośmiokrotny wzrost liczby wniosków o ulgi z powodu tej trudnej sytuacji"

Osoby, które składają PIT za 2021 roku mają możliwość skorzystania z tzw. ulgi temomodernizacyjnej. Możliwość jej odliczenia przysługuje jednak w ściśle określonych warunkach. Dla niektórych oznaczać może ona natomiast całkiem spore oszczędności. 

Ulga termomodernizacyjna 2022. Co można w jej ramach odliczyć? 

Odliczenie przysługuje nie tylko za wydatki poniesione w roku ubiegłym, ale nawet do 6 lat od końca roku podatkowego, w którym pierwszy wydatek został poniesiony. Dzięki uldze termomodernizacyjnej możemy odliczyć jedynie wybrane koszty tj.: 

  • instalację fotowoltaiczną i osprzęt,
  • przyłączenie do sieci gazowej i ciepłowniczej,
  • instalację ogrzewania elektrycznego, gazowego, olejowego,
  • panel fotowoltaiczny lub kolektor słoneczny z osprzętem,
  • montaż pompy ciepła
  • wymianę drzwi oraz okien, bram garażowych i dedykowanych im systemów montażowych, 
  • ocieplenie i modernizację budynku, wdrożenie wentylacji,
  • materiały budowlane służące do docieplenia i ochrony przed zawilgoceniem wykorzystywane w przypadku przegród budowlanych, płyt balkonowych, fundamentów oraz do systemu ogrzewania elektrycznego i instalacji grzewczej,
  • audyt efektywności energetycznej budynku oraz dokumentację projektową. 

Dofinansowanie na modernizację domu uniemożliwia skorzystanie z ulgi 

Możliwość odliczenia ulgi mają właściciele oraz współwłaściciele budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Przywilej ten nie przysługuje zatem osobom zamieszkującym w blokach oraz posiadającym lokale przemysłowe w budynkach wielorodzinnych. 

Co istotne, właściciele domów jednorodzinnych nie będą mogli podczas rozliczania PIT uwzględnić ulgi termomodernizacyjnej, jeśli otrzymali dofinansowanie na fotowoltaikę, instalację grzewczą czy inne wskazane wyżej koszty. 

Ulga termomodernizacyjna 2022. Jak ją odliczyć? Może wynieść nawet 106 tys. zł

Maksymalna kwota odliczenia wynosi 53 tys. zł na jedną osobę niezależnie od liczby posiadanych nieruchomości. Ulga może jednak wzrosnąć do 106 tys. zł, jeśli ubiegają się o nią małżeństwa. Chcąc ją odliczyć wystarczy do PIT-36, PIT-36L, PIT- 37 lub PIT-28 dołączyć wypełniony PIT-0 część B punkt 6. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl,kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: