Tym seniorom nie przysługuje 14 emerytura 2022. Kiedy rekordowe wypłaty dla pozostałych? Znamy termin

14 emerytura 2022 jednak zostanie wypłacona. Podobnie jak 13 emerytura 2022 wypłacona zostanie "z urzędu" i nie jest potrzebny wniosek. Niestety, nie każdy otrzyma to świadczenie. Wyjaśniamy dla kogo jest 14 emerytura i kiedy wypłata czternastej emerytury 2022.

Czternasta emerytura zawitała do seniorów w 2021 roku i do niedawna nie było pewności czy powróci w 2022 roku. Co innego "trzynastka" która od lat towarzyszy seniorom i jest wypłacana niemal bez wyjątków. Okazuje się, że emeryci mogą w tym roku liczyć na oba świadczenia, których wypłata już niedługo. Niestety, "czternastka" nie jest wypłacana każdemu. Wyjaśniamy, kto i kiedy ją otrzyma.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Wiadomości Kto będzie szczepiony w pierwszej kolejności? Będą to m.in. seniorzy i pracownicy służby zdrowia

Kiedy 14 emerytura 2022 trafi na konta seniorów? Wypłaty niebawem

Czternasta emerytura w 2021 roku trafiła na konta seniorów w listopadzie, czyli przed świętami Bożego Narodzenia. Była to znakomita okazja, aby zyskać zastrzyk gotówki i przeznaczyć go np. na prezenty. Tegoroczna "czternastka" zaskoczy seniorów nieco wcześniej. Zapowiedziano, że może wpłynąć na konta wraz z emeryturą sierpniową lub wrześniową. To oznacza, że od zeszłorocznej minie mniej niż rok. 

Ile wynosi 14 emerytura 2022? Jest wyższa niż rok temu dzięki waloryzacji

W 2022 roku wzrosła minimalna emerytura, która jest równa zarówno "trzynastce" jak i "czternastce". To oznacza, że na konta seniorów wpłynie kwota po marcowej waloryzacji. Jej wysokość to 1338,44 zł. brutto. W 2021 roku wynosiła 1250,88 zł brutto. 

Kto nie otrzyma 14 emerytury 2022? Ta grupa seniorów dostanie mniej lub wcale

W przeciwieństwie do 13 emerytury, w przypadku 14 emerytury obowiązuje kryterium dochodowe. Senior nie może przekroczyć 2900 zł brutto. Takie warunki obowiązywały w 2021 roku, jednak nie wiadomo czy próg dochodowy nie ulegnie zmianie ze względu na waloryzację. Przy wypłacie świadczeń stosowano mechanizm "złotówka za złotówkę", który nie pozbawiał seniorów całkowitej możliwości skorzystania ze świadczenia. W tym roku owa zasada również będzie stosowana. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: