500 plus dla seniora zostanie zlikwidowane? Eksperci tego nie wykluczają. Zagrożone są też inne świadczenia

W naszym kraju istnieją różne pomoce dla seniora, jednym z nich jest świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Okazuje się, jednak że może być ono zagrożone tak jak 14 emerytura i 13 emerytura. Wszystko przez agresję Rosji na Ukrainę.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W Polsce seniorzy mogą liczyć na kilka form wsparcia od rządu. Jednym z nich jest np. 500 plus dla seniora, 14 emerytura czy 13 emerytura. Okazuje się jednak, że świadczenia te mogą być zagrożone. Państwo będzie szukało dodatkowych środków na zwiększenie wydatków na zbrojenia, a zlikwidowanie dodatkowych świadczeń socjalnych może być dla państwa dużą oszczędnością.

Zobacz wideo PiS zawalczy o wyborców kolejnymi obietnicami? Kuczyński: Kierujemy się w stronę Grecji

Paulina Sykut-JeżynaTa koszula Pauliny Sykut robi wrażenie. Wiemy, gdzie ją kupić

Czym jest świadczenie 500 plus dla seniora? Trzeba spełnić warunki, aby otrzymać ten dodatek

Od 2019 roku seniorzy mogą starać się o świadczenie uzupełniające potocznie nazywane 500 plus dla seniora. Przyznanie dodatku zależne jest od ZUS-u, dla którego opinię wydaje lekarz orzecznik. Dodatek 500 plus dla seniora jest uzależniony m.in. od stanu zdrowia seniora, jego dochodów, miejsca zamieszkania i obywatelstwa. Świadczenie to gdy zostanie przyznane, wypłacane jest co miesiąc.

500 plus dla seniora zostanie zlikwidowane? Niestety to możliwe

Polski rząd planuje w 2023 roku zwiększyć swoje wydatki na zbrojenia. Wszystko to przez agresje Rosji na Ukrainę. Wcześniej na ten cel przeznaczone miało być 2,3 proc. PKB. Sytuacja jednak diametralnie zmieniła się na przestrzeni dni, dlatego planowane jest zwiększenie jej nawet do 3 proc. Według informacji podanych w „Dziennik Gazeta Prawna" Mateusz Morawiecki chciałby, aby było to nawet 4 proc. PKB.

DLOSZ/ulgi dla seniorówPIT-0 i emerytura bez podatku. Inne ulgi dla seniorów 2022

Czy seniorzy mają się o co bać? Eksperci nie wykluczają likwidacji także trzynastki i czternastki

Część ekspertów finansowych uważa, że aby uzyskać 3% PKB na zbrojenie, zagrożone mogą być wypłaty dodatków socjalnych. Tak na ten temat wypowiedział się Mariusz Zielonka z Konfederacji Lewiatan w rozmowie z Super Expressem:

Drugim scenariuszem, jaki prawdopodobnie rząd bierze pod uwagę to przesunięcia w budżecie i tu mamy pole do tego, żeby jednak albo zmodyfikować w niektórych przypadkach, albo zaprzestać wypłacania świadczeń. Z politycznego ryzyka rządzący mają również dobre uzasadnienie — musimy być gotowi na najgorsze. Co więcej, wszystkie te świadczenia 500+, kapitał początkowy, 13,14 emerytury pozwoliłyby w znacznym stopniu sfinansować nasze obecne militarne dążenia do wzmocnienia obronności Polski. Trzecią opcją jest po prostu zwiększenie podatków.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: