Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury 2022 na nowych zasadach. Nawet te osoby już go nie złożą

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury 2022 to szansa na podwyżkę świadczenia. Tablice prowadzone przez GUS uległy zmianie, warto zatem sprawdzić, kto na tym zyska. Niestety zmiany we wnioskach o ponowne przeliczenie emerytury 2022 nie ucieszą każdego seniora.

Już w 2021 roku zrobiło się głośno na temat możliwości ponownego przeliczenia emerytury. Niestety, w związku ze zwiększoną śmiertelnością spowodowaną pandemią COVID-19 zmianom uległy tablice średniego dalszego trwania życia sporządzane przez GUS. Ktoś traci, a ktoś korzysta. Spowodowało to szereg podwyżek dla emerytów, ale w dużej mierze również roszczeń. Seniorzy masowo zaczęli składać wnioski o ponowne przeliczenie emerytury, aby zyskać, chociaż kilkadziesiąt złotych. Wnioski zostały w dużej mierze odrzucane — nie każdy mógł je złożyć. W 2022 roku obowiązują podobne zasady, z jednym wyjątkiem — seniorzy będą mieli jeszcze bardziej surowe wytyczne niż rok temu.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Kto będzie szczepiony w pierwszej kolejności? Będą to m.in. seniorzy i pracownicy służby zdrowia

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury 2022. Kto może go złożyć?

W 2021 roku wnioski, które były rozpatrywane, mogły wpłynąć od osób spełniających te warunki:

  • urodziły się po 31 grudnia 1948 roku, czyli ich emerytury będą wyliczane według nowych zasad
  • już osiągnęły lub osiągną wiek emerytalny do 31 marca 2022 roku
  • osiągnęły wiek emerytalny wcześniej, jednak nadal pracowały, a zatem ich składki były regularnie ściągane, stale powiększając kwotę na koncie ubezpieczonego

Tylko te formularze były rozpatrywane, a ta zasada nie uległa zmianie w roku 2022. Odrzucane były i będą natomiast wnioski od np. niepracujących emerytów z tzw. starego systemu (urodzonych przed 1 stycznia 1949 r.), niepracujących osób, które mają nową emeryturę (urodzonych po 31 grudnia 1948 r.).

Anna Lewandowska Niecodzienny look Anny Lewandowskiej to strzał w dziesiątkę!

Jak złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury 2022? Są dwa sposoby

Formularz, który należy wypełnić, dostępny jest na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Link do niego znajdziesz tutaj. Emeryci mogą wybrać się osobiście do urzędu, albo złożyć wniosek za pośrednictwem strony internetowej przez Profil Zaufany. 

Jaka waloryzacja emerytur 2022? Rekordowe kwoty. "To obłęd!"

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury 2022 na nowych zasadach. Te osoby stracą

Do tej pory seniorzy mogli składać wniosek o ponowne przeliczenie emerytury raz na kwartał. W zależności od podwyżki, która im odpowiadała, mogli zadecydować, kiedy zaczną otrzymywać wyższe świadczenie. To prawo uległo zmianie w 2022 roku. Emeryci mogą wnioskować wyłącznie raz w roku! To oznacza, że nawet osoby uprzywilejowane do złożenia wniosku, jeśli już to zrobiły w tym roku — nie będą mogły wnioskować ponownie. Pieniądze mogą stracić natomiast te osoby, których świadczenie naliczano według zarobków i stażu. Nie będą mogli podwyższyć go poprzez przeliczenie.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: