Już w 2021 roku zrobiło się głośno na temat możliwości ponownego przeliczenia emerytury. Niestety, w związku ze zwiększoną śmiertelnością spowodowaną pandemią COVID-19 zmianom uległy tablice średniego dalszego trwania życia sporządzane przez GUS. Ktoś traci, a ktoś korzysta. Spowodowało to szereg podwyżek dla emerytów, ale w dużej mierze również roszczeń. Seniorzy masowo zaczęli składać wnioski o ponowne przeliczenie emerytury, aby zyskać, chociaż kilkadziesiąt złotych. Wnioski zostały w dużej mierze odrzucane — nie każdy mógł je złożyć. W 2022 roku obowiązują podobne zasady, z jednym wyjątkiem — seniorzy będą mieli jeszcze bardziej surowe wytyczne niż rok temu.
Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W 2021 roku wnioski, które były rozpatrywane, mogły wpłynąć od osób spełniających te warunki:
Tylko te formularze były rozpatrywane, a ta zasada nie uległa zmianie w roku 2022. Odrzucane były i będą natomiast wnioski od np. niepracujących emerytów z tzw. starego systemu (urodzonych przed 1 stycznia 1949 r.), niepracujących osób, które mają nową emeryturę (urodzonych po 31 grudnia 1948 r.).
Formularz, który należy wypełnić, dostępny jest na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Link do niego znajdziesz tutaj. Emeryci mogą wybrać się osobiście do urzędu, albo złożyć wniosek za pośrednictwem strony internetowej przez Profil Zaufany.
Do tej pory seniorzy mogli składać wniosek o ponowne przeliczenie emerytury raz na kwartał. W zależności od podwyżki, która im odpowiadała, mogli zadecydować, kiedy zaczną otrzymywać wyższe świadczenie. To prawo uległo zmianie w 2022 roku. Emeryci mogą wnioskować wyłącznie raz w roku! To oznacza, że nawet osoby uprzywilejowane do złożenia wniosku, jeśli już to zrobiły w tym roku — nie będą mogły wnioskować ponownie. Pieniądze mogą stracić natomiast te osoby, których świadczenie naliczano według zarobków i stażu. Nie będą mogli podwyższyć go poprzez przeliczenie.
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina