Dofinansowanie do gazu czy fotowoltaiki to sposób na niższe rachunki. Dopłaty mogą wynieść do 90 000 zł

Osoby poszukujące sposobów na obniżenie rachunków, często decydują się na dofinansowanie do ogrzewania czy fotowoltaiki. Mogą one okazać się dużą pomocą, zwłaszcza biorąc pod uwagę stale rosnące opłaty oraz szalejącą inflację. Z jakich programów można skorzystać, chcąc otrzymać dopłatę?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Co można zrobić, żeby obniżyć rachunki za ogrzewanie? Pytamy eksperta Polskiego Alarmu Smogowego

Istnieje kilka sposób na pozyskanie funduszy w celu modernizacji domu lub zmniejszenia opłat za rachunki. Co istotne, ze względu na to, że projekty finansowane są przez różne podmioty, można ubiegać się o środki np. zarówno na zakup paneli fotowoltaicznych, jak i pompy ciepła. 

Z jakich programów można ubiegać się o dofinansowanie do fotowoltaiki? 

Osoby, które chciałyby zakupić i zamontować panele fotowoltaiczne, mogą ubiegać się o dopłaty w ramach kilku programów: 

  • Mój Prąd 4.0 - podczas czwartej edycji, która ma ruszyć w kwietniu, wnioski będą mogły składać osoby fizyczne, które do 31 grudnia 2023 roku zdecydują się na budowę instalacji fotowoltaicznej o mocy od 1 do 10 kW. Nie są znane jeszcze dokładne kwoty dotacji, ale wiadomo, że będą one wyższe dla osób, które zdecydują się na zainstalowanie infrastruktury towarzyszącej, 
  • Czyste Powietrze — to program, z którego można ubiegać się m.in. o dofinansowanie do fotowoltaiki, ale nie tylko. Osoby, których dochody nie przekraczają do 100 tys. zł, mogą otrzymać od 30 do 69 tys. dofinansowania,
  • Projekty parasolowe — od 60 do 85 proc. kosztów instalacji można uzyskać w ramach funduszy unijnych, podpisując umowę z samorządem realizującym projekty parasolowe. Składając wniosek do 31 marca, można będzie skorzystać jeszcze z tzw. systemu opustów, dzięki któremu na rachunku otrzymamy rabat za energię i dystrybucję w stosunku 1:0,8 za instalacje o mocy do 10 kW lub 1:0,7 za instalacje o mocy 10-50 kW. 

Surowe kryteria czekają osoby, które chcą otrzymać dofinansowanie do pompy ciepła 2022 

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wystartuje wkrótce z programem "Moje Ciepło". Będzie można z niego otrzymać do 30 proc. kosztów inwestycji poniesionych na zakup i montaż pompy ciepła. Maksymalnie będzie to do: 

  • 7 tys. zł – przy zakupie i montażu powietrznej pompy ciepła,
  • 21 tys. zł – przy zakupie i montażu gruntowej pompy ciepła. 

Dopłaty trafią jednak do właścicieli domów spełniających wysokie normy energooszczędności, które dla starszych budynków będą przeważnie nie do osiągnięcia. 

Chcąc otrzymać dofinansowanie do gazu 2022, prądu lub węgla, należy złożyć wniosek o dodatek osłonowy 

Wciąż można również składać wnioski o dodatek osłonowy. Ostateczny termin przyjmowania formularzy mija 31 października. Gospodarstwa, które złożą go w tym czasie, mogą liczyć na dopłatę w wysokości: 

  • 400 zł dla gospodarstw jednoosobowych o dochodach do 2100 zł;
  • 600 zł dla gospodarstw 2-3-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę;
  • 850 zł dla gospodarstw 4-5-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę;
  • 1150 zł dla gospodarstw 6-osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę.

Rodziny ogrzewające gospodarstwa węglem otrzymają od 100 zł do 287,5 zł więcej.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: