Kiedy wypłata 13. emerytury w 2022? Ta grupa seniorów na pieniądze zaczeka dłużej

W przestrzeni publicznej pojawiały się opinie, że wypłata 13. emerytury w 2022 roku może być zagrożona. Jednak seniorzy mogą być spokojni, gdyż na ich konta już niedługo trafi dodatkowy zastrzyk gotówki. Podpowiadamy, kiedy emeryci i renciści mogą spodziewać się wypłaty pieniędzy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Co dalej z programami socjalnymi PiS-u?

Dodatkowe świadczenie, jakim jest 13. emerytura została zagwarantowana seniorom w ustawie. Pieniądze z tego tytułu trafią do wszystkich osób bez konieczności składania wniosku. Istotny jest jedynie jeden warunek, aby środki automatycznie znalazły się na koncie. 

13. emerytura 2022. Komu zostanie wypłacone dodatkowe świadczenie? 

Dochody nie są brane pod uwagę podczas wypłacania 13. emerytury. Istotny jest jedynie status seniora, gdyż ten musi posiadać w dniu 31 marca 2022 roku prawo do jednego z poniższych świadczeń

  • emerytury,
  • renty z tytułu niezdolności do pracy,
  • renty dla inwalidów wojennych i wojskowych,
  • renty szkoleniowej,
  • renty socjalnej,
  • renty rodzinnej,
  • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,
  • świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych,
  • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
  • świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.

Kiedy wypłata 13. emerytury w 2022? Pierwsze pieniądze trafią do emerytów już w kwietniu 

Ze względu na tegoroczną waloryzację na konta seniorów wpłynie niedługo 1217,98 zł. Dokładniej stanie się to w kwietniu wraz z wypłatą comiesięcznego świadczenia z ZUS, a więc: 1, 5, 6, 10, 15, 20 lub 25 dnia miesiąca. Dłużej będą musieli zaczekać seniorzy pobierający zasiłki i świadczenia przedemerytalne. Te osoby wypłaty otrzymają dopiero w maju. 

Jest projekt rozporządzenia: 13. emerytura 2022 bez podatku wpłynie na konta seniorów 

Od 2022 roku większość emerytów i rencistów ze względu na wprowadzenie emerytury do 2500 zł bez podatku, nie płaci podatku dochodowego od osób fizycznych. Wypłata 13. emerytury wraz z podstawowym świadczeniem sprawiłaby, że próg ten często zostałby przekroczony. Wiązałoby się to dla seniorów z koniecznością zapłaty zaliczki na podatek, pomimo że ich roczne dochody nie przekraczałyby 30 tys. zł. 7 marca 2022 opublikowany został więc projekt rozporządzenia Ministra Finansów, zgodnie z którym pobór podatku dochodowego od osób fizycznych 13. emerytur przysługujących za 2022 rok ma zostać zaniechany. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: