Wyłącznie ci seniorzy dostaną dodatkowe 200 złotych do emerytury 2022. To nie ZUS wypłaci świadczenia

Świadczenia dla seniorów 2022 to m.in. trzynasta emerytura, czternasta emerytura, czy 500 plus dla seniora. Otrzymają je z ZUS-u. Jest jeszcze jedno świadczenie dla seniora, które jest wypłacane co miesiąc, ale z innego urzędu. To 200 złotych do emerytury. Jak je otrzymać?

Pomimo podwyżki najniższych emerytur, seniorzy nie odczuwają tego zastrzyku gotówki w sposób wystarczający. Wzrosły ceny produktów, a także prądu, czy gazu. W ramach tarczy antyinflacyjnej Rząd zaproponował m.in. dodatek osłonowy, ale i to nie dotyczy wszystkich i wymaga zachodu w postaci wniosków, czy licznych innych dokumentów. Pozytywne reakcje wywołały jednak ulgi wprowadzone przez Nowy Ład. Emerytura bez podatku, czy PIT-0 nieco podwyższyły świadczenia najstarszych obywateli. Wypłacona zostanie ponownie również "czternastka" która do niedawna była tylko marzeniem. Seniorzy dostaną też jak co roku trzynastą emeryturę. Jeśli mają ochotę na kolejne świadczenie w postaci 200 złotych do emerytury, muszą udać się osobiście w pewne miejsce. Wniosku nie złożą online, a pieniędzy nie wypłaci Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wyjaśniamy o co chodzi. 

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Morawiecki ogłasza program "ochrona seniorów" - seniorzy powyżej 70. roku życia proszeni są o pozostawanie w domach

200 złotych do emerytury 2022, ale nie dla wszystkich. Kto na tym zyska?

200 złotych do emerytury w 2022 roku nie będzie wypłacone po raz pierwszy. Już od jakiegoś czasu na konta seniorów wpływa to świadczenie co miesiąc i stanowi pewien zastrzyk gotówki. Kwota przeznaczona jest wyłącznie dla osób zasłużonych, które w świadczeniach uznaniowych były dotychczas pomijane. Chodzi przede wszystkim o strażaków OSP, którzy wykazali się szczególną odwagą. W 2022 roku do ich grona dołączą też osoby wykonujące inne zawody. 

200 złotych do emerytury co miesiąc nie tylko dla strażaków! Zmiany w świadczeniach 2022

W 2022 roku zaszły pewne zmiany. Świadczenie 200 złotych do emerytury zwiększyło zasięg o kolejne dwie grupy społeczne. Do grona strażaków OSP od tej pory dołączą ratownicy GOPR oraz TOPR. Warunki przyznawania świadczenia będą analogiczne do tych w przypadku OSP, czyli:

  • wiek emerytalny 65 lat (mężczyźni) i 60 lat (kobiety)
  • służba przez określony czas: 20 lat (kobiety), 25 lat (mężczyźni)

Kto wypłaci 200 złotych do emerytury 2022? ZUS nie ma z tym nic wspólnego

Aby otrzymać pieniądze, nie należy składać wniosku online. Nie ma nawet takiej możliwości, ponieważ wnioski przyjmuje powiatowy lub miejski komendant. W przypadku OSP - straży pożarnej. Pieniądze po rozpatrzeniu pozytywnie wniosku będą wypłacane dożywotnio przez MSWiA. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl., kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: