Te ulgi dla seniorów pozwolą zaoszczędzić pieniądze. Nie są to tylko te podatkowe. Jak je otrzymać?

Ulgi dla seniorów to nie tylko Polski Ład. Nowe ulgi podatkowe tj. emerytura bez podatku czy zerowy PIT owszem mogą poprawić sytuację finansową emerytów, ale tylko niektórych. Warto zatem wiedzieć, gdzie można poszukiwać innych oszczędności w domowym budżecie. Takich sposobów jest kilka.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Emerytury. Co się ma zmienić i kto na tym skorzysta? [Q&A]

Nie tylko w sferze podatkowej seniorzy mogą szukać oszczędności. Istnieje szereg zniżek i ulg, które również w tej sferze mogą okazać się pomocne. Tym razem skupimy się na tych najpopularniejszych i najchętniej wykorzystywanych. 

Ogólnopolska Karta Seniora to zniżki nie tylko do instytucji kultury

Każda osoba, która ukończyła 60 rok życia może sobie taką kartę wyrobić. Jest ona bezpłatna, bezterminowa i obowiązuje na terenie całego kraju. Honoruje ją około 2500 punktów w Polsce. W celu jej wyrobienia należy udać się do gminy. Dzięki niej można zyskać zniżki m.in. do: 

  • sanatoriów, 
  • uzdrowisk, 
  • przychodni, 
  • instytucji kultury.

Bezpłatne leki dla seniorów. Przepisać może je wyłącznie lekarz

Program leki 75+ jak sama nazwa wskazuje jest skierowana do seniorów po ukończeniu 75 lat. Trzeba być dodatkowo objętym ubezpieczeniem zdrowotnym. Lista bezpłatnych leków znajduje się w wykazie Ministerstwa Zdrowia, jednak głównie są to medykamenty stosowane w leczeniu chorób wieku podeszłego. Tylko lekarze może wypisać bezpłatne leki, umieszczając na recepcie symbol "S". 

Ulgi na komunikację dla seniorów. Znacznie tańsze lub bezpłatne bilety dla wybranych grup 

Liczne zniżki czekają także na emerytów, którzy przemieszają środkami transportu zbiorowego. W zależności od wybranego przewoźnika mogą oni skorzystać z następujących ulg: 

  • 37 proc. - dwa razy do roku emeryci oraz renciści mogą skorzystać z tej zniżki na przejazdy PKP do 2 klasy pociągów osobowych, TLK i ekspresowych. Senior musi natomiast posiadać zaświadczenie uprawniające do przejazdu wydane np. przez Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, 
  • od 10 do 50 proc. - dla seniorów od 60 roku życia na przejazdy POLREGIO, SKM w Trójmieście, Łódzką Koleją Aglomeracyjną lub Kolejami Dolnośląskimi,
  • 50 proc. zniżki lub darmowe przejazdy komunikacją miejską — w zależności od miasta wysokość zniżek lub wiek uprawniający do darmowych przejazdów może się różnić (często są dla seniorów 70+). 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: