Ile może dorobić emeryt w 2022? Obowiązują nowe limity. Nie dotyczą one jednak wszystkich

Dla dorabiających seniorów mamy dobrą wiadomość. Od marca uległy zmianom limity, które powodują zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia. Nie obowiązują one jednak wszystkich grup emerytów. Tylko niektórzy powinni uważnie śledzić swoje przychody.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Których polityków trzeba wysłać na emeryturę? "Ja się ze swoimi poglądami nie kryję"

Limity dorabiania do rent i emerytur uzależnione są od aktualnie obowiązującego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, a te zmienia się co kwartał. Nowe limity obowiązywać więc będą od marca do maja 2022. Kogo one dotyczą i ile dokładnie wynoszą?

Ile może dorobić emeryt w 2022 roku? Kwoty znacznie wzrosły

Dane ogłoszone przez GUS dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia to dla dorabiających seniorów dobra wiadomość. Oni również będą mogli przez najbliższe trzy miesiące więcej zarabiać bez obaw o utratę świadczenia. Dopiero po osiągnięciu 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia świadczenie zostanie pomniejszone. Dotychczas wynosiło ono 3960,20 zł. Od marca limit ten wzrósł do 4196,56 zł. Przekroczenie 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli 7793,61 zł będzie wiązało się z zawieszeniem środków wypłacanych z ZUS.  

Istotne zmiany również dla osób dorabiających do renty socjalnej 

Od początku roku korzystne zmiany zaszły dla osób dorabiających do renty socjalnej. Do tej pory ich świadczenie było zawieszane już przy przychodzie przekraczającym 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Obecnie stosuje się w stosunku do takich osób limity, jak w przypadku dorabiających do renty z tytułu niezdolności do pracy. W praktyce oznacza to, że również mogą oni dorabiać do momentu nieprzekroczenia limitu 130 proc. Świadczenie będzie natomiast zmniejszane po przekroczeniu 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. 

Nie wszystkich obowiązują limity. Kto jest z nich zwolniony? 

Powyższe limity są obowiązujące dla seniorów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego, ale przeszli na wcześniejszą emeryturę lub pobierają dopłatę do minimalnej emerytury

Bez obaw dorabiać mogą zatem kobiety po ukończeniu 60 roku życia oraz mężczyźni po ukończeniu 65 roku życia z prawem do emerytury i osoby z przyznaną rentą dla inwalidów wojennych, wojskowych lub niezdolnych do pracy w związku ze służbą wojskową.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: