Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Określone grupy pracowników mogą ubiegać się o wcześniejszą emeryturę w ramach tzw. emerytury pomostowej. Jednak uzyskanie jej nie jest łatwe, gdyż trzeba spełnić szereg warunków. Do Sejmu już jakiś czas temu trafiły projekty w tej sprawie. Jedna dość ważna kwestia dla osób starających się o to świadczenie rozwiązała się.
Kobiety, które ukończą 55 rok życia oraz wykażą 20-letni okres składkowy, a także mężczyźni, którzy ukończyli 60 roku życia, z minimum 25-letnim okresem składkowym mogą ubiegać się o to świadczenie. Najważniejszym warunkiem jest jednak praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Należą do nich m.in. prace:
Z Sejmu do Senatu trafiła ustawa o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych. Głosowało za nią aż 455 posłów, nikt nie wstrzymał się od głosu. Ta niezwykle ważna dla seniorów nowelizacja uchyliła zapis o konieczności rozwiązania stosunku pracy, aby ubiegać się emeryturę pomostową.
Jednym z istotnych warunków przy staraniu się o emeryturę pomostową było rozwiązanie stosunku pracy. W sytuacji gdy świadczenie to jednak nie zostało przyznane, osoba taka zostawała bez środków do życia. Jak wyjaśniał Sebastian Koćwin:
Ustawa spowoduje, że nie będzie dochodzić do sytuacji, w których osoby rozwiązywały stosunek pracy i ubiegały się o emeryturę pomostową, po czym okazywało się, że nie spełniają wszystkich kryteriów do uzyskania świadczenia. W związku z tym emerytura pomostowa nie mogła im zostać przyznana, a jednocześnie pozostawały bez zatrudnienia w związku z rozwiązaniem stosunku pracy.
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina