Emerytura pomostowa: W świadczeniu 2022 zaszła wielka zmiana. Seniorzy na tym skorzystają

W ostatnim czasie przyjęta została nowelizacja ustawy w sprawie emerytur pomostowych. Sprawa była dość istotna, bo tyczyła się rozwiązania stosunku pracy osoby starającej się o świadczenia. Wiemy jakie zmiany zostały przyjęte.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Określone grupy pracowników mogą ubiegać się o wcześniejszą emeryturę w ramach tzw. emerytury pomostowej. Jednak uzyskanie jej nie jest łatwe, gdyż trzeba spełnić szereg warunków. Do Sejmu już jakiś czas temu trafiły projekty w tej sprawie. Jedna dość ważna kwestia dla osób starających się o to świadczenie rozwiązała się.

Zobacz wideo Czy nie ma zagrożenia dla płynności wypłacania emerytur?

Kasia Cichopek pokazała się bez makijażu? 'No nie wyglądam najpiękniej' (zdjęcie ilustracyjne) Kasia Cichopek w modnej kurtce na wiosnę "niczym nastolatka"

Komu przysługuje emerytura pomostowa? Ważne jest spełnienie warunków

Kobiety, które ukończą 55 rok życia oraz wykażą 20-letni okres składkowy, a także mężczyźni, którzy ukończyli 60 roku życia, z minimum 25-letnim okresem składkowym mogą ubiegać się o to świadczenie. Najważniejszym warunkiem jest jednak praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Należą do nich m.in. prace:

  • wykonywane pod ziemią
  • wykonywane na wodzie i pod wodą
  • w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego
  • w powietrzu w warunkach gorącego i zimnego mikroklimatu
  • ciężkie prace fizyczne związane z bardzo dużym obciążeniem statycznym
  • bardzo ciężkie prace fizyczne
  • maszynistów pojazdów trakcyjnych
  • operatorów żurawi wieżowych
  • członków zespołów ratownictwa medycznego
  • kierowców pojazdów uprzywilejowanych

Zmiany w emeryturze pomostowej: jest to istotna kwestia dla seniorów

Z Sejmu do Senatu trafiła ustawa o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych. Głosowało za nią aż 455 posłów, nikt nie wstrzymał się od głosu. Ta niezwykle ważna dla seniorów nowelizacja uchyliła zapis o konieczności rozwiązania stosunku pracy, aby ubiegać się emeryturę pomostową.

Ponowne przeliczenie emerytury 2022 Przeliczenie emerytury 2022 dla tych osób nie będzie możliwe

Nowelizacja ustawy wejdzie w życie. Dlaczego była tak ważna?

Jednym z istotnych warunków przy staraniu się o emeryturę pomostową było rozwiązanie stosunku pracy. W sytuacji gdy świadczenie to jednak nie zostało przyznane, osoba taka zostawała bez środków do życia. Jak wyjaśniał Sebastian Koćwin:

Ustawa spowoduje, że nie będzie dochodzić do sytuacji, w których osoby rozwiązywały stosunek pracy i ubiegały się o emeryturę pomostową, po czym okazywało się, że nie spełniają wszystkich kryteriów do uzyskania świadczenia. W związku z tym emerytura pomostowa nie mogła im zostać przyznana, a jednocześnie pozostawały bez zatrudnienia w związku z rozwiązaniem stosunku pracy.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: