Zmiany podatkowe 2022. Nowe ulgi dla osób wspierających uchodźców z Ukrainy

Rząd planuje nowe ulgi podatkowe. Część z nich już obowiązuje, kolejne zaczną już niebawem. Zmiany podatkowe 2022 mają objąć nie tylko przedsiębiorców i osoby fizyczne wspierające uchodźców z Ukrainy, ale również Ukraińców przebywających na terenie Polski.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Polski Ład. Na jakie pułapki trzeba uważać przy jednoosobowej działalności gospodarczej?

Wojna w Ukrainie zmusiła wiele osób do ucieczki z kraju w obawie o życie swoje i najbliższych. Z pomocą uchodźcom natychmiastowo ruszyli Polacy. Rząd postanowił więc wprowadzić dodatkowe udogodnienia podatkowe dla uchodźców oraz dla osób, które zaangażowały się w pomoc dla Ukraińców.

Zniesiony podatek od darowizny dla Ukraińców przebywających w Polsce

Osoby, które otrzymały darowiznę zgodnie z przepisami mają obowiązek zapłacenia od niej podatku dochodowego. Pomoc, którą otrzymują uchodźcy przybywający z Ukrainy do Polski odbywa się właśnie głównie w taki sposób. Oznaczałoby to dla setek tysięcy uchodźców problem w postaci uiszczenia podatku. Rząd, aby temu zapobiec, wprowadził zwolnienie z podatku od spadków i darowizn dla Ukraińców, którzy na terenie naszego kraju po dniu 24 lutego 2022 roku otrzymali bezpłatną pomoc. 

Darowizny przekazane na pomoc Ukrainie z możliwością odliczenia od dochodu

Tzw. ulga za pomoc Ukraińcom będzie polegała na odliczeniu w zeznaniu rocznym od podstawy opodatkowania wartości przekazanej darowizny. Nie może być jednak ona większa niż 6 proc. równowartości dochodu w przypadku osób rozliczających się na podstawie PIT oraz 10 proc. dla firm rozliczających się CIT. Darowizna będzie musiała być przekazana za pośrednictwem Organizacji Pożytku Publicznego i udokumentowana np. dowodem wpłaty, przelewem bankowym lub oświadczeniem obdarowanego o przyjęciu darowizny. 

Z ulgi tej będą mogły skorzystać także osoby, które w ramach pomocy Ukrainie oddały w punkcie krwiodawstwa osocze lub krew. W rocznej deklaracji PIT odliczenie będzie przysługiwało od podstawy opodatkowania ekwiwalentu, jaki przysługiwałby krwiodawcy przekazującemu krew nie za darmo, ale odpłatnie. Odliczenie nie może jednak przekraczać 6 proc. dochodu, a w limicie tym muszą znaleźć się także inne przekazane darowizny. 

Zmiany podatkowe 2022. Pomoc udzieloną uchodźcom firmy będą mogły zakwalifikować jako koszt uzyskania przychodu

Kolejnym rozwiązaniem, nad którym pracuje rząd jest możliwość wliczenia darowizn przekazanych na pomoc Ukrainie w koszty uzyskania przychodu firm. Mowa tutaj nie tylko o pomocy finansowej i rzeczowej, ale również nieodpłatnych usługach np. prawnych lub medycznych. Taką możliwość mają mieć firmy rozliczające się zarówno na podstawie CIT, jak i PIT.

Więcej o: