Te ulgi dla seniorów nie są popularne. Nie tylko Nowy Ład zagwarantuje im zastrzyk gotówki

Ulgi dla seniorów 2022 to wiele możliwości, aby zaoszczędzić pieniądze. Emeryci zyskają nie tylko PIT-0 i emeryturę bez podatku. Oto mniej popularne ulgi dla seniorów, które dotyczą wielu dziedzin życia. Emeryci mogą zyskać m.in. na zakupie leków, czy komunikacji miejskiej.

Emeryci mają powody do radości. 2022 rok to czas, kiedy na ich konta wpadnie spory zastrzyk gotówki. Najwięcej zyskają najbiedniejsi z nich. Wzrosła minimalna emerytura, a co za tym idzie również trzynasta i czternasta emerytura. Nowy Ład wprowadził emeryturę bez podatku, a także PIT-0. To nie koniec benefitów. Są ulgi dla seniorów, o których nie każdy wie. Ile mogą zyskać seniorzy?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Morawiecki ogłasza program "ochrona seniorów" - seniorzy powyżej 70. roku życia proszeni są o pozostawanie w domach

Ulgi dla seniorów 2022 związane z Nowym Ładem. Ile pieniędzy zyskają?

W 2022 roku pracujący seniorzy, którzy czasowo zrezygnują z pobierania emerytury, będą zwolnieni z podatku dochodowego do 85 528 zł rocznie. Dodatkowo, dla wielu seniorów koniec z podatkiem od emerytury. Ten przepis obowiązuje w przypadku dochodów do 2,5 tys. złotych. 

Jakie ulgi dla seniorów 2022 warto znać? Darmowe leki przysługują tylko najstarszym

Najstarsi seniorzy, czyli ci, którzy ukończyli 75 lat, mogą liczyć na receptę na bezpłatne leki. Jeśli senior przekroczył ten próg wiekowy,, może udać się po ten przywilej do następujących miejsc:

  • lekarz POZ (lekarz rodzinny),
  • lekarz specjalista - w tym przypadku konieczne jest posiadanie Internetowego Konta Pacjenta (IKP),
  • lekarz geriatra,
  • lekarz szpitalny,
  • pielęgniarka POZ/szpitalna – uprawniona do wystawiania recept,
  • lekarz emerytowany dowolnej specjalności - tylko dla siebie, małżonka, osoby pozostającej we wspólnym pożyciu, krewnych bądź powinowatych).

Ulgi dla seniorów na przejazd komunikacją miejską i atrakcje turystyczne

Seniorzy, którzy ukończyli 70. rok życia, mają prawo do przejazdów bezpłatnych komunikacją miejską. Bilet Seniora można kodować na każdym zaakceptowanym przez ZTM nośniku także na Warszawskiej Karcie Płatniczej, Karcie Mazowieckiej i Karcie Miejskiej wydawanej przez gminy (przeznaczonej do biletów metropolitalnych). Na młodszych emerytów czeka Ogólnopolska Karta Seniora. Mogą z niej korzystać ci, którzy ukończyli 60 lat. Dzięki niej mogą korzystać ze zniżek na terenie całej Polski. Są to uzdrowiska, sanatoria, czy atrakcje turystyczne. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: