Mama 4+ to zastrzyk gotówki tylko dla wybranych. "Rząd zadecyduje kto był lepszym rodzicem"

Mama 4+ to program, który jest wyłącznie dla rodziców. Pieniądze otrzymają matki, ale także ojcowie. Aby uzyskać ten zastrzyk gotówki, trzeba jednak spełnić określone warunki. Matczyna emerytura wymaga złożenia wniosku oraz odpowiednich dokumentów.

Do niedawna rodzice mogli ubiegać się tylko o świadczenie 500 plus na każde dziecko. Obecnie to nawet 1000 plus, w przypadku rodzin wychowujących więcej niż jedno dziecko. Rodzice jednego dziecka mają szansę na 400 złotych, które mogą przeznaczyć na przedszkole, czy żłobek. Oprócz tego rodzice otrzymują Bon Turystyczny, ale te wszystkie świadczenia przysługują jedynie na dzieci do 18 roku życia. Okazuje się, że matkom (i nie tylko) przysługuje również dodatek po "odchowaniu" potomstwa. Mowa o matczynej emeryturze, czyli programie Mama 4+. Niestety, nie każdemu te pieniądze przysługują.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy programy socjalne są zagrożone przez koronawirusa?

Matczyna emerytura, czyli Mama 4+. Kto dostanie pieniądze?

Niektóre kobiety (a czasem również mężczyźni) rezygnują ze swoich planów zawodowych na rzecz wychowania dzieci. Postanawiają pozostać w domu nawet do emerytury, jeśli tylko pozwala im na to sytuacja finansowa. Niestety, wówczas zmniejsza się prognozowana wypłata świadczenia emerytalnego. Jeśli nie jest ono wystarczające - mają kilka opcji. Mogą ubiegać się o "typowe" świadczenia dla seniorów takie jak 13 i 14 emerytura, ale mogą też wnioskować o matczyną emeryturę. Jest ona adresowana do tych rodziców, którzy w sposób wyjątkowy poświęcili się macierzyństwu.

Mama 4+ czyli matczyna emerytura. Warunki nie dotyczą tylko kobiet

Świadczenie mama 4+ przyznawane jest wyłącznie rodzicom, którzy pełnili istotną rolę w rodzinach wielodzietnych. Mowa o tych rodzinach, w których urodziło się cztery, lub więcej dzieci. Takie sytuacje sprzyjają zdaniem Rządu większemu poświęceniu, co zaowocuje uzyskaniem świadczenia mama 4+.

Niestety, oprócz samego faktu posiadania gromadki dzieci należy złożyć dokumenty i wniosek. Zostaną one przyjęte tylko w przypadku matki, która:

  • urodziła i wychowała lub tylko wychowała minimum 4 dzieci
  • nie posiada niezbędnych środków do życia
  • osiągnęła wiek emerytalny, czyli 60 lat

Co ciekawe, o świadczenie może ubiegać się też ojcowie, którzy:

  • wychowali minimum 4 dzieci, ponieważ matka dzieci zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała
  • nie posiadają niezbędnych środków do życia
  • osiągnęli wiek emerytalny, czyli 65 lat

Świadczenie wypłacane jest co miesiąc i jest równe najniższej emeryturze w kraju. 

Obywatelom nie podoba się to, że Mama 4+ nie jest dla wszystkich

W internecie aż roi się od wpisów, w których szczególnie matki ogłaszają swój sprzeciw wobec tych przepisów. Oto przykładowe komentarze:

I gdzie tu sprawiedliwość? Wychodzi na to, że to Rząd zadecyduje kto był lepszym rodzicem
Powinni dawać to każdej matce. Przecież tak samo się poświęcamy
Skandal. Albo wszystkim albo nikomu

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: