13 emerytura 2022: wypłata już za kilka dni. Kiedy i ile otrzymają seniorzy? Wiemy co z wnioskiem

Termin wypłat 13 emerytury zbliża się, więc warto wiedzieć kiedy i w jakiej kwocie otrzymasz świadczenie. Nie wszyscy otrzymają ją w tym samym terminie, niektórzy emeryci będą musieli poczekać nieco dłużej. Ile wyniesie 13 emerytura po waloryzacji oraz kiedy wpłynie na konta seniorów?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Minister rodziny Marlena Maląg poinformowała, że w kwietniu rozpocznie się wypłata 13 emerytur. Pieniądze trafią do niemal 10 milionów osób, a na poczet tego świadczenia zostanie przeznaczone ponad 13,1 miliarda złotych. W odróżnieniu od 14 emerytury otrzymanie trzynastki następuje automatycznie, nie są potrzebne żadne wnioski. Terminy, w których trafią one do poszczególnych emerytów, mogą się jednak różnić. 

Ta 'piękna stylówka' Katarzyny Cichopek robi furorę w internecie. Podobne połączenia w sklepie Zara i Sinasy Ta stylówka Katarzyny Cichopek jest idealna na wiosnę

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Kto otrzyma 13 emeryturę 2022? Te osoby mogą liczyć na dodatkowe świadczenie

Świadczenie będzie wypłacane automatycznie i żeby je otrzymać, nie trzeba składać żadnych wniosków. Należy jednak wiedzieć, że aby ją otrzymać, trzeba spełnić warunek. Na 13 emeryturę mogą liczyć osoby, które na dzień 31 marca 2022 roku posiadają prawo do jednego z niżej wymienionych świadczeń:

  • emerytury,
  • renty z tytułu niezdolności do pracy,
  • renty dla inwalidów wojennych i wojskowych,
  • renty szkoleniowej,
  • renty socjalnej,
  • renty rodzinnej,
  • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,
  • świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych,
  • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
  • świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.

Jeszcze w tym roku czeka nas druga waloryzacja emerytur? Rząd rozważa taka możliwość Druga waloryzacja emerytur jeszcze w tym roku? Ma zniwelować skutki inflacji. Takie są plany rządu

Kiedy wypłata 13 emerytury? Niektórzy otrzymają świadczenie w maju

Już od początku kwietnia zaczną się pierwsze wypłaty 13 emerytury z ZUS. Pieniądze trafią, więc na konta emerytów już za kilka dni. Dokładny termin będzie zależał od wypłaty comiesięcznego świadczenia. Terminy są następujące: 1, 5, 6, 10, 15, 20 oraz 25 dnia każdego miesiąca. Podczas gdy któryś z dni wypada w weekend, pieniądze zostaną wypłacone wcześniej. Seniorzy pobierający zasiłki i świadczenia przedemerytalne będą musieli poczekać nieco dłużej, bo do maja. Wtedy właśnie nastąpi wypłata ich 13 świadczenia.

Otrzymujesz 500 plus dla seniora? Sprawdź, czy nie musisz zwrócić pieniędzy do ZUS 500 plus dla seniora. Kto musi zwrócić wypłacone pieniądze?

Ile wynosi 13 emerytura po waloryzacji? 

Kwota trzynastej emerytura zależna jest od aktualnej wysokości minimalnej emerytury. W 2022 roku po zastosowaniu marcowej 7% waloryzacji wynosi ona w kwocie netto 1217,98 zł. Taką, więc kwotę otrzymają seniorzy wraz z kwietniowymi świadczeniami na swoje konto.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl,kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: